Spłonął kościół w Sosnowcu. Biskup odprawił mszę. "Czemu dotknęła nas ta tragedia?"

355290219 638824991609800 702846969950329669 n

Redakcja

26 czerwca, 2023

Zniszczony dach i wnętrze - to skutki pożaru kościoła w parafii św. Floriana w Sosnowcu. W niedzielę odbyła się msza św. polowa przy zniszczonej świątyni. Biskup sosnowiecki apelował o pomoc w odbudowaniu kościoła. 

Do zdarzenia doszło w minioną środę przy ul. Bora Komorowskiego w Sosnowcu. Na dachu kościoła parafii św. Floriana wybuchł pożar. Zawiadomienie do służ wpłynęło po godzinie 14:00.

Na miejscu pracowało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Zamknięta została pobliska droga. Gęsty dym był widoczny z wielu metrów. Sytuacja była na tyle poważna, że na dachu kościoła znajdowała się instalacja fotowoltaiczna. Na razie nie wiadomo, czy to z jej powodu wybuchł pożar. Znaczna część paneli uległa uszkodzeniu.

Nikomu nic się nie stało. O godz. 21:23 sytuacja została opanowana przez straż pożarną. W czwartek trwało dogaszanie.

Olbrzymie straty

Niestety dach uległ całkowitemu zniszczeniu. Nie udało się uratować wnętrza świątyni. Dach częściowo zawalił się do środka. Zniszczone zostały m.in. ławy. i ściany.

Diecezja sosnowiecka informuje, że wpłaty na odbudowę kościoła można przesyłać bezpośrednio na konto parafii. Straty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Msza w intencji parafii

W niedzielę z wiadomych względów nie można było odprawić mszy w kościele św. Floriana. Eucharystia odbyła się na placu przy świątyni, a przewodniczył jej biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Czemu ten kościół spłonął, czemu dotknęła nas ta tragedia? (...)  Pytamy się „Dlaczego, Panie Boże?” Musimy sobie jasno powiedzieć, że w życiu bywają pytania bez odpowiedzi - mówił biskup.

Bp Kaszak ogłosił, że w przyszłym tygodniu w kościołach diecezji sosnowieckiej będą zbierane datki na odbudowę kościoła św. Floriana. Praca parafii została przeorganizowana. Msze w tygodniu są odprawiane w jednym z pomieszczeń domu parafialnego, które przystosowano do pełnienia funkcji kaplicy. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie zorganizowane zostaną niedzielne msze.

fot. Diecezja Sosnowiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3