Spektakl po śląsku zostanie wystawiony w Sejmie

Lkohutbulka

Redakcja

19 stycznia, 2024

Udało się!  "Mianujom mie Hanka" Teatru Korez zostanie zaprezentowany polski posłom. To inicjatywa europosła Łukasza Kouta.

W maju 2023 roku europoseł Łukasz Kohut skierował list do ówczesnej marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, w którym poinformował o chęci wystawienia w Sejmie spektaklu "Mianujom mie Hanka".

- My - Ślązacy, chcielibyśmy się naszym dziedzictwem podzielić z polskimi parlamentarzystami. Po to, aby mieli okazję do zrozumienia złożonej i skomplikowanej śląskiej historii, kultury i aby bezpośrednio przekonali się, że śląski jest językiem żywym, którym posługuje się spora część naszego kraju. Nie ukrywam, że liczę na pozytywną decyzję z Pani strony i deklaruję, że koszty teatru – biorę na siebie - pisał Kohut do ówczesnej marszałek Sejmu.

Spektakl ten został wystawiony już w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Ponad 200 europosłów i innych urzędników z całej Unii Europejskiej wzięło udział w brukselskiej premierze.

- Po sukcesie Hanki w Brukseli chcemy w krajowym Parlamencie pokazać śląską kulturę i historię. Chcemy żeby nasi reprezentanci, i Ci wszyscy poddający w wątpliwość siłę śląskiego, usłyszeli nasz język. Język, co do którego mamy prawo i wobec którego oni mają prawne obowiązki - komentował w maju Kohut.

Po długim oczekiwaniu europoseł z Rybnika otrzymał odpowiedź od gabinetu pani marszałek Elżbiety Witek. - Uprzejmie informuję, że realizacja wspomnianego wydarzenia nie będzie możliwa - napisała Witek do Kohuta. Warto podkreślić, że europoseł zadeklarował, iż pokryje koszty organizacji spektaklu w Sejmie. Potrzebował jedynie zgody i przestrzeni w budynku.

Druga próba

Łukasz Kohut jeszcze przed wyborami 15 października zadeklarował, że w przypadku zwycięstwa dotychczasowej opozycji, jeszcze raz spróbuje wystawić w Sejmie spektakl "Mianujom mie Hanka". Jak obiecał, tak zrobił. 14 listopada Kohut przyjechał do Sejmu, gdzie spotkał się z nowym marszałkiem Sejmu, Szymonem Hołownią.

Wręczył liderowi Polski 2050 - Trzeciej Drogi list, w którym prosi o zgodę o zorganizowanie w Sejmie spektaklu po Śląsku.

- Panie Marszałku, liczy na pana 600 tys. obywateli o śląskiej identyfikacji narodowo-etnicznej. Proszę nas nie zawieść - napisał Kohut.

W piątek, 19 stycznia Łukasz Kohut poinformował o zgodzie marszałka Hołowni na wystawienie śląskiego spektaklu w Sejmie.

- 31 stycznia o 17:00 w polskim Sejmie w Sali Kolumnowej Teatr Korez nasza Grażyna Bułka i "Mianujom mie Hanka" - przekazał europoseł.

Ponadto odbędzie się też panel o Górnym Śląsku.,

Przypomnijmy, że jedną z obietnic nowej koalicji jest ustanowienie śląskiej godki jako języka regionalnego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3