Sosnowiec nowym Zagłębiem sportu

332126880 1919469521778955 5273648340482406712 n
Kastelik

Szymon Kastelik

27 lutego, 2023

Sosnowiec ma swój, nowoczesny park sportowy. Hala sportowe i stadion piłkarski przeszły "chrzty bojowe" i to bardzo udanie. Taka będzie przyszłość sportu w województwie śląskim i w całej Polsce?

Sosnowiec czekał długo na nowy stadion piłkarski. "Ludowy" wyglądał dobrze, ale ponad 60-lat temu. Dzisiaj to "zabytek" sportowy. Jednak władze Sosnowca na czele z prezydentem miasta i radnymi nie szukali wymówek. Znaleźli środki finansowe i możliwości dofinansowania budowy nowoczesnego Parku Sportowego. 

Pierwsze kroki ku stworzenia Zagłębiowskiego Parku Sportowego poczyniono już w 2017 roku, a budowa stadionu i hali zajęła ponad trzy lata. Powstaje również stadion zimowy, który uzupełni krajobraz ZPS przy sosnowieckiej Środuli. Kibice czekają także na otwarcie całego parkingu (mecze Polski w koszykówce w arenie i pierwszy mecz Zagłębia na stadionie doprowadziły do małego paraliżu drogowego).

To najprawdopodobniej pierwszy taki kompleks sportowy w Polsce, który w jednym miejscu skupia prawie wszystkie najważniejsze drużyny miasta. To nowy trend w samorządach. Podobny kompleks powstaje teraz w Katowicach, gdzie również hala sportowa i stadion staną obok siebie. 

Budowa nowych obiektów sportowych w jednym miejscu to na pewno spora oszczędność czasu oraz pieniędzy. Być może pomysł, który zrealizowano w Sosnowcu będzie pewną inspiracją dla innych samorządów znanych ze sportowych tradycji. Można tutaj wskazać na m.in. Chorzów, gdzie tamtejszy Ruch nie może nawet walczyć już o awans do Ekstraklasy na swoim przedwojennym stadionie. Chorzów zna to rozwiązanie, bo w sąsiedztwie stadionu przy Cichej wybudowana została hala sportowa. Niestety oba obiekty swoje najlepsze czasy mają za sobą, a kibice wciąż oczekują nowej inwestycji, podobnych do tych, które zrealizowano w Sosnowcu.

fot. UM Sosnowiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3