Śmiertely wypadek w koksowni Częstochowa. Prokuratura oskarżyła jednego z kierowników

Koksowniacze

Redakcja

31 maja, 2023

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia w sprawie tragicznego wypadku w częstochowskiej koksowni. Prokuratura uważa, że kierownik ds. elektrycznych naruszył przepisy BHP i doprowadził do nieumyślnej śmierci pracownika.

Do zdarzenia doszło 8 listopada 2021 roku w częstochowskiej koksowni. 59-letni Stanisław S. wykonywał roboty elektryczne związane z remontem jednej z maszyn, która na czas ich trwania nie została unieruchomiona. Prace nadzorował kierownik ds. elektrycznych, Marcin P.

Około godziny 7:30 nastąpił ruch maszyny, co skutkowało przygnieceniem pokrzywdzonego przez kilkutonową belkę. Stanisław S. zginął na miejscu w wyniku urazu miażdżącego klatki piersiowej, szyi i głowy.

Akt oskarżenia 

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. - W postępowaniu uzyskano opinię biegłego ds. bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), z której wynika, że przyczyną zdarzenia była kombinacja nieprawidłowości technicznych, organizacyjnych i ludzkich. Biegły zaliczył do nich: demontaż osłony odległościowej uniemożliwiającej dostęp do pracującej maszyny, tolerowanie przez bezpośredniego przełożonego wykonywania pracy w warunkach ryzyka nieakceptowalnego (we wnętrzu pracującego urządzenia technicznego) oraz podjęcie przez pokrzywdzonego pracy w strefie niebezpiecznej - informuje rzecznik prasowy, prokurator Tomasz Ozimek.

Prokuratura zarzuciła Marcinowi P. narażenia pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP oraz nieumyślnego spowodowania jego śmieci. Początkowo kierownik ds. elektrycznych nie przyznał się do winy. Tłumaczył się tym, że wrócił po kilkudniowym urlopie wykonywane przez pokrzywdzonego prace nie były z nim ustalane. Jednak w dalszym toku śledztwa Marcin P. przyznał się do zarzutów. 

Nie był w przeszłości karany. Prokuratura zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia.

Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przestępstwo niedopełnienia obowiązków w zakresie BHP są odpowiednio zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 i do 3 lat.

fot. Koksownia Częstochowa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.8µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3