Ślonsko Sztama domaga się uznania śląskiej godki i mniejszości [WIDEO]

IMG 20230422 093621
Kastelik

Szymon Kastelik

22 kwietnia, 2023

Członkowie Ślonskiej Sztamie zadeklarowali 22 kwietnia w Nikiszowcu, że to nie koniec współpracy ponad podziałami o uszanowanie Ślązaków i ich kultury. Zadeklarowali dalszą pracę na rzecz walki o uznanie m.in. Ślązaków za mniejszość etniczną oraz wsparcie przez państwo edukacji o Górnym Śląsku.

Ślonsko Sztama powstała podczas Spisu Powszechnego w 2021 roku. To grupa współpracujących ze sobą organizacji, instytucji, polityków, działaczy i naukowców ponad podziałami, dla których cel jest jeden: uznanie języka śląskiego oraz wpisanie Ślązaków na listę mniejszości etnicznych. 

W 2021 roku Ślonsko Sztama nakłaniała mieszkańców Górnego Śląska do wpisania narodowości śląskiej i języka śląskiego w kwestionariuszu spisu. Za pośrednictwem mediów, sieci oraz akcji informacyjnej, tłumaczyła w jaki sposób można to zrobić. Cel był prosty: udowodnienie, że Ślązacy i ich język istnieją.

Prawie 600 tysięcy Ślązaków

Zadanie zostało wykonane. Po raz kolejny spis powszechny udowodnił, że Ślązacy to największa mniejszość w Polsce. Język śląski zadeklarowało prawie pół miliona osób. Dla członków Ślonskiej Sztamy to jednoznaczny dowód na to, że polska władza musi w końcu uznać Ślązaków za mniejszość etniczną.

Dzisiaj przypomnieli o tym m.in. europoseł Łukasz Kohut, poseł Maciej Kopiec i inni członkowie Ślonskiej Sztamy. W Nikiszowcu zadeklarowali, że ich współpraca będzie trwać nadal. Podpisali "nowe porozumienie", które zakłada realizację trzech postulatów:

  1. uznanie języka śląskiego
  2. uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną
  3. wprowadzenie edukacji regionalnej

Łukasz Kohut przypomniał, że projekt ustawy o języku śląskim autorstwa Moniki Rosy znajduje się w "sejmowej zamrażarce". Natomiast Maciej Kopiec zapowiedział złożenie w najbliższym czasie projekty ustawy o dopisanie Ślązaków do listy mniejszości etnicznej. Wówczas automatycznie język śląski zostałby uznany w polskim prawie za język regionalny. 

- Zrobilimy larmo w spisie powszechnym. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy nie bali się zadeklarować śląską tożsamość w spisie powszechnym - powiedział Łukasz Kohut. - Jesteśmy Ślązakami, jesteśmy u siebie, godomy po śląsku i chcemy, żeby w końcu państwo Polskie uznało nas za mniejszość etniczną - dodał Kohut.

- Klub Lewicy razem z posłanką KO Moniką Rosą złoży ustawę o śląskiej mniejszości etnicznej. 600 tys. osób zasługuje na to, żeby zostać zauważonymi - skomentował Maciej Kopiec.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

IMG 20230422 095857

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3