Śląskie liderem w liczbie pobrań mLegitymacji. Sprawdź, jak zainstalować mLegitymację emeryta i rencisty

Infografika 2

Redakcja

9 lutego 2023

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty (mLegitymacja) dostępna jest od miesiąca. Pobrało ją już 145 tys. osób. Liderem wśród regionów jest województwo śląskie, gdzie odnotowano największą liczbę pobrań mLegitymacji.

MLegitymację można pobrać z aplikacji mObywatel i dodać na swoje urządzenie mobilne. 

- ZUS wystawia ją automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty. Zatem nie ma konieczności składania specjalnego wniosku po mLegitymację, czy też odwiedzania w tym celu urzędu – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do 30 stycznia pobrano 145 tys. mLegitymacji. Liderem wśród regionów jest województwo śląskiego, gdzie świadczeniobiorcy pobrali ponad 27 tys. mLegitymacji. 

- Elektroniczna legitymacja ZUS zainstalowana na smartfonie pozwala w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że dana osoba jest emerytem lub rencistą i ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Co ważne mLegitymację zainstalować mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową – dodaje rzeczniczka. 

Osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji mogą to dalej robić gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności.

Osoby, którym mają legitymację tylko w wersji elektronicznej a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej mogą złożyć do ZUS stosowny wniosek (formularz ERL) o jej wydanie i dostaną legitymacje tradycyjną.

Jak zainstalować mLegitymację?

- Pobranie mLegitymacji jest bardzo proste. Należy rozpocząć od zaktualizowania zainstalowanej wcześniej na smartfonie aplikacji mObywatel. Jeśli jej jeszcze nie mamy na swoim urządzeniu mobilnym, to możemy ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i na jej pulpicie wybieramy „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów należy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” - wyjaśnia Kopczyńska.

Jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.

Dyżury ekspertów

Oddziały ZUS w województwie śląskim organizują specjalne dyżury telefoniczne w zakresie mLegitymacji. Kontaktując się z ekspertami ZUS będzie można uzyskać informacje na temat instalacji i użytkowania mLegitymacji.

I tak 10 lutego w godz. 9.00-11.00 można dzwonić do sosnowieckiego Oddziału pod nr 32 368 34 69, natomiast 17 lutego i 2 marca, w godz. od 10.00 do 12.00, Oddział ZUS w Rybniku organizuje dyżur telefoniczny na temat mLegitymacje. Pod nr tel. 727 690 825 eksperci ZUS odpowiedzą na pytania jak zainstalować elektroniczny dokument na swoim smartfonie, jak go uruchomić i jak się nim posługiwać.

powiązane artykuły:

zus wysyła PIT-y za 2022
Lokalne 26 stycznia 2023

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok.

Zus wysyła infrmacje o stanie rozliczeń
Lifestyle 12 stycznia 2023

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników za 2022 rok. W całej Pol

mLegitymacja zus
Lifestyle 9 stycznia 2023

Każdy emeryt lub rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS - mLegitymację. Bę

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3