Województwo śląskie to niezwykłe miejsce na mapie kraju. Niemal żadne województwo nie może poszczycić się tak wysoką urbanizacją, a także gęstością linii kolejowych i drogowych. Tak duża liczba miast oraz zagęszczenie zaludnienia sprawia, że komunikacja publiczna i dostępność transportu stanowi jeden z najważniejszych filarów rozwojowych regionu.
W jaki sposób zmienia się nasza komunikacyjna rzeczywistość? Czy wkraczając w trzecią dekadę XXI wieku, zmieniamy się na lepsze? Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy podróżować po województwie śląskim.
Kolej przede wszystkim
Powrót transportu kolejowego na piedestał najważniejszych środków komunikacji w regionie to nie tylko wielki sukces działań proekologicznych, ale także efekt przecieranie szlaków znanych z przeszłości i powrót do rozwiązań ukierunkowanych na wygodę mieszkańców regionu. Dzięki lokalnemu przewoźnikowi możemy korzystać z 18 linii komunikacyjnych, a w przyszłości dotrzemy także do czeskiego Bohumina!
Gęsta i ciągle poszerzana siatka linii komunikacyjnych Kolei Śląskich daje możliwość na wygodny transport pomiędzy konurbacją górnośląską a miastami otaczającymi centrum województwa, między innymi Bielskiem-Białą, Częstochową, czy Raciborzem. Integracja transportu publicznego, dzięki inwestycjom w infrastrukturę kolejową oraz powstawanie nowych centrów przesiadkowych daje możliwość szybkiej przesiadki i łatwiejszej komunikacji pomiędzy miejscowościami, również tymi do którym transport kolejowy nie dociera.
Co więcej, coraz częściej pojawiające się oferty oraz promocje łączące transport kolejowy wraz z komunikacją autobusową stanowią spójną i niezwykle ciekawą możliwość wyboru szybkiego i tańszego transportu. Jedną z takich ofert jest Silesia 24, czyli promocja dla osób, które planują większą liczbę przejazdów, w różnych relacjach pociągami Kolei Śląskich. Posiadacze tego biletu mogą również podróżować wszystkimi środkami transportu komunikacji zbiorowej w ramach ZTM.
To oczywiście jedynie jedna z wielu ofert, a organizowane przez Koleje Śląskie akcje promocyjne, takie jak „Kolej na Beskidy”, czy „Kolej na Zniżki” sprawiają, że transport kolejowy w regionie nie jest tylko receptą na zakorkowane ulice, ale także możliwością skorzystania z ulg w instytucjach kultury oraz wybrania się na krótki wypad w Beskidy.
Intermodalnie… czyli jak?
Trudne słowo, a oznacza prostotę. W końcu jest to połączenie różnych form transportu, ułatwiające łatwiejsze dotarcie do celu. Powstałe w Lublińcu, Tychach, Gliwicach, czy Częstochowie centra przesiadkowe łączą niemal wszystkie dostępnie w regionie formy transportu, nie tylko publicznego. Zaparkujecie swój samochód, przesiądziecie się do pociągu lub autobusu, ale także zostawicie rower, a w niektórych przypadkach również wsiądziecie do tramwaju.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę gęstość dróg w naszym regionie, możliwość pozostawienia samochodu na parkingu w pobliżu dużych centrów przesiadkowych daje nam możliwość nie tylko dotarcia do pracy, czy szkoły, ale także wygodnego zwiedzania największych miast regionu. Możemy ominąć korki, a także bezpiecznie zaparkować unikając dodatkowych opłat.
W tym zakresie województwo śląskie również stanowi szczególne miejsce w naszym kraju. Ułatwienie dostępności pomaga w codziennych podróżach. Inwestycje zagęszczają dotychczasową sieć komunikacyjną, a co ważne, stanowią świetną opcję dla mieszkańców województwa.
Nie zapomnijmy o powstających velostradach, które nie tylko stanowią wartość turystyczną, ale są świetnym przykładem połączenia ekologii oraz rozwiązań zeroemisyjnych. To przecież niemal idealne połączenie. Transport publiczny, w szczególności kolejowy oraz przesiadka na rower, którym szybko ruszymy w dalszą drogę.