Śląski zbiorkom. Jak zorganizowany jest transport na Śląsku?

02 Śląski zbiorkom 31 05 2023 PF fot Patryk Farana 2

Redakcja

1 czerwca, 2023

Województwo śląskie to niezwykłe miejsce na mapie kraju. Niemal żadne województwo nie może poszczycić się tak wysoką urbanizacją, a także gęstością linii kolejowych i drogowych. Tak duża liczba miast oraz zagęszczenie zaludnienia sprawia, że komunikacja publiczna i dostępność transportu stanowi jeden z najważniejszych filarów rozwojowych regionu.

W jaki sposób zmienia się nasza komunikacyjna rzeczywistość? Czy wkraczając w trzecią dekadę XXI wieku, zmieniamy się na lepsze? Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy podróżować po województwie śląskim.

Kolej przede wszystkim

Powrót transportu kolejowego na piedestał najważniejszych środków komunikacji w regionie to nie tylko wielki sukces działań proekologicznych, ale także efekt przecieranie szlaków znanych z przeszłości i powrót do rozwiązań ukierunkowanych na wygodę mieszkańców regionu. Dzięki lokalnemu przewoźnikowi możemy korzystać z 18 linii komunikacyjnych, a w przyszłości dotrzemy także do czeskiego Bohumina!

Gęsta i ciągle poszerzana siatka linii komunikacyjnych Kolei Śląskich daje możliwość na wygodny transport pomiędzy konurbacją górnośląską a miastami otaczającymi centrum województwa, między innymi Bielskiem-Białą, Częstochową, czy Raciborzem. Integracja transportu publicznego, dzięki inwestycjom w infrastrukturę kolejową oraz powstawanie nowych centrów przesiadkowych daje możliwość szybkiej przesiadki i łatwiejszej komunikacji pomiędzy miejscowościami, również tymi do którym transport kolejowy nie dociera.

Co więcej, coraz częściej pojawiające się oferty oraz promocje łączące transport kolejowy wraz z komunikacją autobusową stanowią spójną i niezwykle ciekawą możliwość wyboru szybkiego i tańszego transportu. Jedną z takich ofert jest Silesia 24, czyli promocja dla osób, które planują większą liczbę przejazdów, w różnych relacjach pociągami Kolei Śląskich. Posiadacze tego biletu mogą również podróżować wszystkimi środkami transportu komunikacji zbiorowej w ramach ZTM.  

To oczywiście jedynie jedna z wielu ofert, a organizowane przez Koleje Śląskie akcje promocyjne, takie jak „Kolej na Beskidy”, czy „Kolej na Zniżki” sprawiają, że transport kolejowy w regionie nie jest tylko receptą na zakorkowane ulice, ale także możliwością skorzystania z ulg w instytucjach kultury oraz wybrania się na krótki wypad w Beskidy.

Intermodalnie… czyli jak?

Trudne słowo, a oznacza prostotę. W końcu jest to połączenie różnych form transportu, ułatwiające łatwiejsze dotarcie do celu. Powstałe w Lublińcu, Tychach, Gliwicach, czy Częstochowie centra przesiadkowe łączą niemal wszystkie dostępnie w regionie formy transportu, nie tylko publicznego. Zaparkujecie swój samochód, przesiądziecie się do pociągu lub autobusu, ale także zostawicie rower, a w niektórych przypadkach również wsiądziecie do tramwaju.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę gęstość dróg w naszym regionie, możliwość pozostawienia samochodu na parkingu w pobliżu dużych centrów przesiadkowych daje nam możliwość nie tylko dotarcia do pracy, czy szkoły, ale także wygodnego zwiedzania największych miast regionu. Możemy ominąć korki, a także bezpiecznie zaparkować unikając dodatkowych opłat.

W tym zakresie województwo śląskie również stanowi szczególne miejsce w naszym kraju. Ułatwienie dostępności pomaga w codziennych podróżach. Inwestycje zagęszczają dotychczasową sieć komunikacyjną, a co ważne, stanowią świetną opcję dla mieszkańców województwa.

Nie zapomnijmy o powstających velostradach, które nie tylko stanowią wartość turystyczną, ale są świetnym przykładem połączenia ekologii oraz rozwiązań zeroemisyjnych. To przecież niemal idealne połączenie. Transport publiczny, w szczególności kolejowy oraz przesiadka na rower, którym szybko ruszymy w dalszą drogę.

powiązane artykuły:

Kolejesl
Lokalne 25 maja, 2023

Zbliża się weekend i zapewne część osób zamierza wybrać się do Beskidu Śląskiego. Koleje Śląskie

Ksbohumin
Lokalne 18 maja, 2023

Koleje Śląskie wracają do Czech. Od 11 czerwca dotrzemy do Bohumina (z przesiadką). Odcinek Katow

Koleje Śląskie Trasa S1 web 0046
Lokalne 12 kwietnia, 2023

Miasta się korkują. Samochód przestał być dogodnym i szybkim środkiem transportu. Przyczyn konges

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3