Śląscy pogranicznicy zatrzymali Afgańczyków ukrytych w ciężarówce![Foto+Wideo]

6 187288 g

Redakcja

3 listopada 2020

14 Afgańczyków, którzy wjechali do Polski ukryci w naczepie samochodu ciężarowego, zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Bielsku-Białej – podał we wtorek rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej chor. szt. Szymon Mościcki.

Afgańczycy jechali w naczepie samochodu ciężarowego na serbskich numerach rejestracyjnych. Jego kierowcę, który zatrzymał się na stacji paliw w Lędzinach, zaniepokoiły hałasy dobiegające ze środka. Powiadomił o tym odpowiednie służby.

Pogranicznicy z placówki w Bielsku-Białej, którzy przyjechali na miejsce, odkryli, że wśród przewożonego ładunku taśm tekstylnych ukrywa się 14 mężczyzn.

Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani

powiedział Mościcki.

Rzecznik dodał, że ośmiu spośród zatrzymanych, zostało poddanych badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Wykazało ono, że dwaj są niepełnoletni. "Jeden z nich na podstawie decyzji sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Drugiemu został przydzielony opiekun prawny. Trafił do rodziny zastępczej" – powiedział chor. szt. Szymon Mościcki.

Dorośli w czasie przesłuchania oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej.

Jeden z pełnoletnich mężczyzn usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Przyznał się do tego. Dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Pozostali również zostali objęci postępowaniem karnym za nielegalne przekroczenie granicy

podał rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mościcki dodał, że komendant bielskiej placówki SG wszczął wobec mężczyzn postępowanie administracyjne, które ma zaowocować decyzją zobowiązującą ich do powrotu.

Do czasu zakończenia postępowań przebywać będą oni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców

zaznaczył.

Rzecznik poinformował, że jest to kolejny wykryty przypadek próby przedostania się migrantów w naczepie ciężarówki z zachodniej części Bałkanów do Europy Zachodniej. "Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej tylko w obecnym półroczu podejmowali działania w siedmiu podobnych zdarzeniach. W ich wyniku ujawniono 68 cudzoziemców z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego. Dominujące to Irak – 19, Syria – 15, i Afganistan – 14. (PAP)

 

Foto: slaski.strazgraniczna.pl/

6 187287 g

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3