Śląscy lektorzy poszukiwani - trwa nabór do nagrania audiobooka

Pexels karolina grabowska 4476140

Redakcja

27 lipca, 2022

„Godosz po naszymu? Mosz czas i chyńci? Chcysz nagrać swój głos, tak coby zostoł po Tobie? Ja? Poradzisz? To czytej dali i pisz do nos…” - tak zachęcają autorzy książki „Tajemnica Cecylii Broll” do udziału w ich projekcie. Poszukują oni kilkunastu osób z okolic Bierunia, Mysłowic, Tychów i Pszczyny, które wcielą się w postacie z książki.

"Tajemnica Cecylii Broll" autorstwa Rafała Ryszki to kryminał osadzony na śląsku. Opowiada on historię zabójstwa w pobliżu pewnej produkującej na potrzeby wojska fabryki. Policja łapie sprawcę, sąd go skakuje, jednak dwaj kuzyni zamordowanej kobiety wiedzą, że za zbrodnią stoi ktoś inny i wszczynają prywatne śledztwo. Tą fascynującą historię możemy już zakupić w formie papierowej, teraz jednak ma szansę być wydana w formie audiobooka. Do tego jednak potrzebni są lektorzy i to nie byle jacy! 

Poszukiwanych jest ośmiu mężczyzn w wieku 20-80 lat oraz siedem kobiet w wieku 15-80 lat. Ponieważ duża część dialogów jest po śląsku, warunkiem koniecznym jest umiejętność mówienia w tutejszej odmianie języka śląskiego. Tematyka książki dotyczy losów Górnoślązaków w czasie drugiej wojny światowej i utrzymana jest w konwencji kryminału. Ma zwartą akcję, dużo dialogów, opisy rzeczywistości wojennej i odniesienia do faktów oraz miejsc historycznych z obszaru ówczesnego Kreis Pleß, Myslowitz, Tichau czy Kattowitz – wyjaśniają autorzy. 

Wszyscy chętni do sprawdzenia się w nowej roli mogą wysłać do 31 lipca maila informacjami o swoim wieku i miejscu zamieszkania na adres: tajemnicabroll@gmail.com. Kolejnym etapem będzie przesłanie 2-minutowego pliku audio (np. nagranego na dyktafon w telefonie), w którym należy się przedstawić i odczytać krótkie próbki tekstu w języku polskim i/lub po śląsku (z ewentualnymi wstawkami słów oraz zwrotów niemieckich).

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3