Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
25 °C
AAA

Nowe szaty drewnianych kościołów Podbeskidzia

Skocz w Beskidy
Żywiec Bielsko-Biała
TAGI Diecezja Bielsko-Żywiecka, Gilowice, Nidek, Polanka Wielka, zabytkowe kościoły
Jasne elewacje drewnianych świątyń w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej zastąpiły dotychczasowe ciemnobrunatne szalowanie ścian tych zabytkowych kościołów beskidzkich – podała diecezja bielsko-żywiecka. Prace to element tworzenia Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej.

Nowatorski projekt, realizowany przy współpracy z ministerstwami: Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej

podała w komunikacie diecezja bielsko-żywiecka.

Ks. Szymon Tracz, pełnomocnik projektu i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, podał, że dobiegają już końca prace związane z wymianą poszycia dachowego drewnianych XVI-wiecznych kościołów w Gilowicach, Nidku i Polance Wielkiej.

Dotychczasowe ciemnobrunatne szalowanie ścian kościołów zostało oczyszczone, dzięki czemu udało się je scalić kolorystycznie z nowo położonym gontem modrzewiowym

zaznaczył ks. Tracz.

Duchowny powiedział, że w kościołach w Gilowicach i Nidku zrekonstruowano „charakterystycznie wycinaną z klepek gontowych koronkę wieńczącą kalenice dachu, co przywróciło im późnogotycką stylistykę”.

Diecezja podała, że ruszyły też wstępne prace przy konserwacji polichromii w Gilowicach i Polance Wielkiej, jak również przy prospektach organowych w Nidku i Polance.

Już na tym etapie mamy pierwsze zaskakujące odkrycia, jak przykładowo dobrze zachowane pod względem konstrukcyjnym organy w Nidku. (…) Instrument powstał w 1835 r., o czym powiadamia nas informacja umieszczona na karteczce w jego wnętrzu

zauważył ks. Tracz.

Prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzone zostaną w ciągu niecałych trzech najbliższych lat. Obejmą w sumie sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych: w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace są niezbędne, by te obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.

Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.

Muzeum będzie miejscem organizacji szeroko pojętych działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, takich jak wystawy dzieł sztuki, wykłady, konferencje naukowo-badawcze, wernisaże artystyczne, koncerty muzyczne, warsztaty, które przyciągną naukowców, studentów, twórców ludowych, artystów, ludzi kultury, muzyków, a przede wszystkim turystów, pielgrzymów i mieszkańców, przez co zwiększy się szansa wzrostu dostępu do kultury.

Za pomocą wirtualnej rzeczywistości swoisty szlak turystyczno-kulturalny rozszerzony zostanie także o 14 zabytkowych kościołów drewnianych, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych. Najstarszy z nich - kościół Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej pochodzi z początku XVI w., a większość została wzniesiona w XVII w. (PAP)

Foto: diecezja.bielsko.pl


Komentarze