Skateplaza przy Pomniku Trudu Górniczego przejdzie metamorfozę

Pomnik Trudu Gorniczego UM Katowice

Redakcja

6 października, 2022

Pomnik Trudu Górniczego to jedno z miejsc w Katowicach cieszących się szczególną popularnością wśród młodych mieszkańców miasta. Znajdująca się tu skateplaza przyciąga wielu miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach i wyczynowych rowerach. Teraz miejsce to ma przejść metamorfozę.

Skateplaza to rodzaj skateparku, który ma przypominać naturalną przestrzeń miejską, a za przeszkody służą tu murki, pochylnie, schody czy poręcze. To powoduje, że dane miejsce może pełnić jednocześnie dwie funkcje. Nadal pozostanie możliwość organizowania na płycie przed Pomnikiem Trudu Górniczego uroczystości związanych z jego tematyką, a planowana modernizacja będzie realizowana z myślą o uatrakcyjnieniu placu pod kątem jazdy na desce, rolkach czy bmx’ach oraz poprawie bezpieczeństwa jego użytkowników.

Pomnik Trudu Górniczego dla grup na rolkach i deskorolkach stał się już kultowy. Chcemy, by użytkownicy tej przestrzeni mogli z niej korzystać w sposób bezpieczny, dlatego konieczny jest remont. Poprawi on także estetykę tego miejsca”

mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, który opiekuje się tym terenem  otworzył właśnie oferty złożone w przetargu  na przeprowadzenie modernizacji terenu wokół pomnika. Na ten cel planuje przeznaczyć 287,4 tys. zł. Swoje oferty złożyło dwóch wykonawców. Firma OS-BUD Beata Osmęda z Katowic zaproponowała kwotę 287 tys. zł, natomiast zlokalizowana w Rzeszowie firma GEMESTONE Sp. z o.o. złożyła ofertę na ponad 447 tys. zł. Obecnie trwa procedura oceny złożonych ofert.

Wybór wykonawcy tej modernizacji to niestety trudny proces gdyż dopiero w czwartym przetargu pojawiła się oferta spełniająca nasze kryteria finansowe. Mam nadzieję, że z sukcesem zakończymy postępowanie przetargowe i już niebawem rozpoczniemy remont tego miejsca”

mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Zakładane w projekcie prace obejmują m.in. odłuszczenie, oczyszczenie i pomalowanie schodów, ponowne osadzenie lub wymianę płyt i kostek granitowych, jak również naprawę dotychczasowych i montaż nowych elementów skateplazy oraz małej architektury. Co ważne, szczegóły tych prac były konsultowane z przedstawicielami środowiska skateów, skupionych wokół PTG.

Modernizacja obejmuje również oświetlenie. Dotychczasowe metalohalogenkowe oprawy zostaną wymienione na LED-owe. W efekcie teren będzie lepiej oświetlony, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Natomiast w godzinach nocnych podświetlone będą jedynie pomnik, drzewa oraz dwa punkty oświetlenia technicznego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3