Sierpień 80 chce od Sasina gwarancji bezpieczeństwa dla górników, którzy opowiedzą o tragediach w JSW

Csm IMG 20220421 123953 2 0adb9f457f
Kastelik

Szymon Kastelik

5 maja 2022

20 kwietnia i 23 kwietnia 2022 roku to daty, które pozostaną już na zawsze w naszej pamięci. W katastrofach w kopalniach Pniówek i Zofiówka życie straciło 19 górników i ratowników górniczych, a 7 pracowników pozostało pod ziemią w KWK Pniówek. To jedna z największych tragedii w historii polskiego górnictwa.

Wyższy Urząd Górniczy powołał już komisje, które zbadają przyczyny obu katastrof. Sprawami zajmuje się również prokuratura. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przyjrzy się wszystkim procedurom w górnictwie. 

Jednak wielu ma wątpliwości, czy uda się wskazać winnych, jeżeli do tragedii doszło przez czyjeś zaniedbania. -  Doświadczenia z ostatnich katastrof, zwłaszcza z kopalni Śląsk, raczej wskazują na to, że dochodzimy do tego kto jest winny i są z tego tytułu sankcje. Rozumiem cały klimat braku zaufania i zniecierpliwienia, ale nie można zakładać, że te wszystkie zespoły nie dadzą żadnej sensownej odpowiedzi- mówił dr Jerzy Markowski.

Ekspert wskazał, że oba zdarzenia przeżyło wielu pracowników, którzy mogą opowiedzieć o każdym momencie katastrof i akcji ratowniczej. Ale czy są w stanie powiedzieć o wszystkim? Od dawna na kopalniach mówi się, że lepiej siedzieć "cicho", bo można stracić pracę. Podobne obawy ma Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80". W liście do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina żąda gwarancji bezpieczeństwa dla górników, którzy zechcą powiedzieć o tym, co tak naprawdę wydarzyło się na obu kopalniach. 

Do naszego Związku docierają kolejne informacje, że zarówno przed samymi tragicznymi wydarzeniami w kopalniach Pniówek i Zofiówka, jak również podczas akcji ratunkowych, popełniono szereg błędów i nieprawidłowości. Nie rozstrzygamy o niczyjej winie. Nie możemy jednak pozwolić, aby pozostały jakiekolwiek wątpliwości. Domagają się tego ofiary, ich rodziny i przyjaciele. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo pracy, tysięcy zatrudnionych pod ziemią górników. Aby było to możliwe, konieczne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa tym, którzy zechcą mówić prawdę, jak było. A strach jest nadal powszechny - czytamy w liście lidera Sierpnia 80 do Sasina.

Ziętek chce, żeby wicepremier Jacek Sasin dał jednoznaczną gwarancję bezpieczeństwa dla górników, którzy ze chcą mówić. -  Już w tej chwili, zgłosiły się do naszego związku osoby, które na takie gwarancje oczekują. Bez takiej, jednoznacznej gwarancji, być może nigdy nie wyjaśnimy przyczyn tragedii w kopalniach "Pniówek" i "Zofiówka". Panie Premierze w najbliższych dniach powołani mają być członkowie zarządu JSW S.A. nowej kadencji. Bez wyjaśnienia przyczyn i ewentualnych winnych tragedii w kopalniach JSW, powołanie na członków zarządu tych samych osób, które pełniły funkcje podczas tych tragicznych wydarzeń, rodzić będzie szereg pytań i wątpliwości - pisze związkowiec. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3