Siatkarskie święto w Spodku. Polska wygrała z Meksykiem

IMG 9038 01
Kastelik

Szymon Kastelik

28 sierpnia, 2022

Spodek to mekka nie tylko polskiej, ale światowej siatkówki. W niedzielę 28 sierpnia ponownie odleciał. Reprezentacja Polski wygrała swój drugi mecz na Mistrzostwach Świata 2022. Obrońcy tytułu nie dali szans Meksykowi.

WYPOWIEDZI POMECZOWE:

Polska broni tytułu mistrzowskiego, a turniej powrócił do Polski, która współorganizuje go razem ze Słowenią. W piątek biało-czerwoni wygrali na inaugurację z Bułgarią 3:0. Dzisiaj padł taki sam wynik z Meksykiem, którzy nie mieli najmniejszych szans z naszą reprezentacją.

Mecz zaczął się dobrze dla Meksykanów. Zdobyli dwa pierwsze punkty. Najpierw obili blok, następnie skutecznie serwowali. Obie strony popełniały dużo błędów, zwłaszcza w zagrywce. Rywale utrzymywali dystans dwóch punktów do wyniku 6:6. Dalej gra toczyła się punkt za punkt, a biało-czerwoni szukali swojego rytmu. W końcu Polakom udało się przełamać wynik przy 9:8. Meksykanie jednak nie poddawali się i trzymali się blisko naszych siatkarzy. Polacy pomagali im poprzez złe serwisy lub nieskuteczny blok.  Rywale zza oceanu skutecznie obijali ręce Polaków przy siatce. Moment przełomy w pierwszym secie nadszedł przy wyniku 16:13, kiedy Polacy w końcu zaczęli budować większą przewagę i zdobyli 4 punkty z rzędu.  Meksykanie walczyli dzielnie do samego końca, ale doświadczenie i umiejętności Polaków pozwoliły naszej reprezentacji wygrać pierwszego seta do 17.

Pierwszy punkt w drugim secie dla Polaków. Tomasz Fornal zdominował początek tej części meczu, zdobywają dla Polski cztery oczka z rzędu: jeden atak i trzy bloki. Meksykanie próbowali udowodnić, że potrafią dorównać nawet mistrzom świata, ale w drugim secie zdobywali punkty najczęściej po błędach Polaków.

Biało-czerwoni kontrolowali sytuację do końca drugiego seta. Nareszcie zaczął funkcjonować blok. Fantastycznie spisywał się Fornal, który poczuj co to oznacza magia Spodka. Drugą partię meczu Polska wygrała do 14.

Trzeci set zaczął się podobnie jak pierwszy, od wyrównanej walki. Przełamanie przyszło przy remisie 5:5. Polacy zdobyli trzy punkty z rzędu. Meksyk nie odpuszczał, ale nie był w stanie dorównać gospodarzom. Polska wygrała trzeci set do 19, a cały mecz 3:0.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w polskim zespole był Tomasz Fornal, który rozegrał dzisiaj świetne zawody. Był skuteczny przy siatce, ale też fantastycznie bronił.

Nie zawiedli oczywiście kibice, którzy ponownie wypełnili Spodek. Trybuny katowickiej hali były jednym, wielkim biało-czerwonym morzem.

Polacy tym samym mają zapewniony awans do kolejnej fazy turnieju. Pozostał jeszcze mecz ze Stanami Zjednoczonymi.