Sasin, Wójcik, ale też Saługa i Król. Politycy bawią się na karczmach piwnych górników

314864136 5885859881480844 1291259482232647153 n
Kastelik

Szymon Kastelik

14 listopada, 2022

W naszym górnictwie sytuacja jest na tyle dobra i stabilna, że związki zawodowe organizują tradycyjne karczmy piwne i zapraszają polityków. Oczywiście "dobra i stabilna" to sarkazm, bo wszyscy wiemy, że w górnictwie od kilku lat mamy poważny kryzys, a w tym roku nadal wielu Polaków nie kupiło węgla na zimę.

Karczma Piwna to tradycyjne górnicze świętowanie przez Barbórką. I chociaż tradycja karczm sięga XVIII wieku, to dopiero od kilku dekad cieszy się popularnością w Polsce, zwłaszcza na Górnym Śląsku. Każda karczma ma swój obrządek. Jest to m.in. odśpiewanie hymnu górniczego, wybór gospodarza itd. Zaplanowane są zabawy, a także różne wyzwania. Wyznaczona osoba nadaje tempo picia złotego trunku, czyli piwa, które jest "najważniejszą częścią" karczmy.

W sobotę taka impreza została zorganizowana w Bytomiu. Karczma odbyła się pod patronem "NSZZ" Solidarność Górnictwa Węgla Kamiennego w Bytomiu oraz Węglokoksu SA. W hali "Na Skarpie" bawiło się ponad 1000 "chłopa". W sieci pojawiły się zdjęcia z tej imprezy, na których możemy zobaczyć "doświadczonych górników": wicepremiera Jacka Sasina, wiceministra Piotra Pyzika, ministra z Solidarnej Polski Michała Wójcika, wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka i szefa Solidarności Piotra Dudę.

Ich udział w zabawie skrytykował Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - To nie fejk, to wczorajsza zabawa na górniczej karczmie w Bytomiu PiS-owskiej wierchuszki i „niezależnej” Solidarności… - napisał na Twitterze. 

Ale Borys Budka chyba zapomniał, że jego koledzy też bawią się na karczmach piwnych. Posłowie Wojciech Saługa, Krzysztof Gadowski, Paweł Bańkowski i Wojciech Król pili piwo na karczmie zorganizowanej przez ZZ Kadra w grupie Tauron. Przypomnijmy, że kopalnie w Tauronie mają zostać sprzedane za złotówkę! 

Na krytykę Budki odpowiedział Michał Wójcik. - Mam wielki szacunek do Górników. Wczoraj było ponad tysiąc osób. Was nie zaproszą, bo gardzicie ludźmi. Przykro mi. Kup sobie piwo w sklepie i ucz się jak być blisko ludzi - napisał minister. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3