Samorządowcy popierają marszałka Chełstowskiego. "PiS niszczy samorządowców" [WIDEO]

IMG 20230303 101522
Kastelik

Szymon Kastelik

3 marca, 2023

Radni sejmiku z klubu Prawa i Sprawiedliwości chcą odwołać Jakuba Chełstowskiego ze stanowiska marszałka województwa śląskiego. Murem za Chełstowskim stanęli samorządowcy z regionu. 

1 marca radni sejmiku z klubu PiS  ogłosili, że złożą wniosek o odwołanie marszałka Jakuba Chełstowskiego. Twierdzą, że marszałek po odejściu z PiS-u stracił swój "mandat" do stanowiska marszałka, który uzyskał dzięki Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku.

Były przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok z PiS przypomniał, ze w 2018 roku w wyborach samorządowych na poziomie regionalnym wygrała Zjednoczona Prawica, mając około 50 tysięcy głosów więcej od drugiej Koalicji Obywatelskiej. - Marszałek województwa jest przewodniczący ugrupowania, które nie startowało w wyborach samorządowych. Nie ma żadnego mandatu wyborców. Ta sytuacja jest paradoksalna - powiedział Jan Kawulok 

- Pan Chełstowski został radnym dzięki głosom wyborców Zjednoczonej Prawicy. Dzisiaj jest osobą kompletnie niewiarygodną - dodał Marcin Kozik z klubu radnych PiS.

3 marca przed siedzibą GZM swoje poparcie dla Chełstowskiego wyrazili samorządowcy z województwa śląskiego, głównie należący do ruchu Tak! Dla Polski. - To kolejny pokaz tego, że PiS nie szanuje samorządowców. Niszczy samorządowców. Chce zabrać im jakiekolwiek uprawnienia - ocenił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Dodał, że współpraca z marszałkiem przez ostatnie 3 lata nie była najgorsza, ale teraz jest o wiele lepsza. - Nie musi (Chełstowski - red.) realizować postulatów partyjnych - dodał Chęciński. Stwierdził również, że radni PiS odwołują się do werdyktu wyborczego, ale sami zapomnieli, że przejęli władzę przez "zdradę" Wojciecha Kałuży.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba uważa, że za wnioskiem o odwołanie marszałka stoi tak naprawdę wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Dziuba chwalił wojewodę twierdząc, iż ten pokazał się z dobrej strony podczas kryzysu covidowego czy uchodźczego. Dlatego prezydent Tychów zachęcił wojewodę do podjęcia współpracy z marszałkiem i samorządowcami. - Zamiast toczyć polityczne gierki, zapraszamy do nas, do wspólnego stołu - powiedział prezydent Tychów. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.6µg/m3 PM2.5: 29.5µg/m3