Samorządowcy apelują do Andrzeja Dudy, żeby zachował się "jak mężczyzna"

Tdpsosnowiec

Redakcja

27 października, 2023

Samorządowcy reprezentujący ruch "Tak! Dla Polski" spotkali się w Sosnowcu w budynku nowego stadionu zimowego. Przyjechał również lider ruchu, Jacek Karnowski, który dotychczas był prezydentem Sopotu, ale został wybrany na posła RP. - Niszczono samorządy w Polsce. Apelujemy do prezydenta Dudy, żeby jak najszybciej powierzył misję tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi - mówił w Sosnowcu Jacek Karnowski.

W Sosnowcu spotkali się m.in. Jacek Karnowski, Arkadiusz Chęciński, prezydenci Ciechanowa, Częstochowy czy też burmistrzyni Wołomina. Samorządowcy wraz z posłem-elektem Jackiem Karnowskim zaapelowali do prezydenta Polski, Andrzeja Dudy, żeby nie "marnował czasu" i jak najszybciej wyznaczył Donalda Tuska na kandydata na premiera. 

- Żądamy od pana prezydenta, żeby w końcu respektował to, czego Polacy chcą. Niech prezydent chociaż raz zachowa się jak prawdziwy mężczyzna - powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jacek Karnowski, dotychczasowy prezydent Sopotu przypomniał, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości samorządy straciły w znacznym stopniu dochód z m.in. podatku PIT.

- Samorząd przez ostatnie lata był głodzony i niesprawiedliwie traktowany przez czeki, które był przywożone tym, co popierali obecny rząd - skomentował były już prezydent Sopotu. Dodał, że rok temu Tak! Dla Polski podpisał z liderami ówczesnej opozycji deklarację o spełnieniu 6 postulatów ważnych dla samorządów. To kwestie dotyczące m.in. ekologii czy też finansów. 

Jak zapowiedział Karnowski, Tak! Dla Polski czeka na powołanie nowego rządu i ma gotowe propozycje na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb samorządów. Jednym z pomysłów jest zwiększenie udziału samorządów terytorialnych w podatku PIT.

Uwolnienie KPO 

  - System finansowania samorządów został zdewastowany. Mamy problemy z wydatkami bieżącymi - powiedział Chęciński w Sosnowcu. Samorządowcy z Tak! Dla Polski liczą na to, że nowy rząd uwolni dla Polski środki z KPO, które mają trafić do samorządów. Jednak podkreślają też, że miasta i gminy potrzebują również środków własnych na inwestycje i wydatki bieżące. Dlatego istotne są zmiany w prawie, które poprawą sytuację finansową samorządów.

  Prezydent Sosnowca zaapelował też prywatnie do nowego rządu i parlamentu o natychmiastowe prace nad ustawą metropolitarną. Dzięki zmianom w prawie, miasta i wsie należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogły przekazać część swoich zadań i kompetencji do GZM-u. 


  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  -3 o

  katowice

  Cóż... Bywało lepiej.

  PM10: 30.7µg/m3 PM2.5: 24.7µg/m3