Samorząd lekarski apeluje: "Nie wykupujcie w aptekach leków na zapas"

Medications 257295 1920

Redakcja

1 kwietnia 2020

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do społeczeństwa z apelem, by nie gromadzić dużych zapasów leków na wszelki wypadek czy na później, bo może ich czasowo zabraknąć dla tych, którzy ich naprawdę potrzebują.

"Nie wykupujcie w aptekach leków na zapas w ilościach, które starczą na rok czy dwa. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie chronią przez zakażeniem wirusowym i nie należy ich przyjmować "na wszelki wypadek" – podkreślił prezes NRL.

Zaapelował też, by nie robić nadmiernych zapasów leków, które przyjmują osoby przewlekle chore.

"Jeśli ktoś jest przewlekle chory lub na stałe przyjmuje leki, to wystarczy, że zabezpieczy zapas na najbliższe sześć miesięcy. Gromadząc leki na dłużej powodujemy, że może ich zabraknąć dla innych" – wskazał.

"Nie kupujcie leków na później, bo dziś może nie starczyć dla tych, którym ratują one życie" – zaapelował.

Czytaj także: Nowe zalecenia ws. koronawirusa weszły w życie.

Matyja wyjaśnił, że nawet kilkutygodniowe wzmożenie zakupów leków może spowodować przerwanie łańcucha dostaw i spowodowanie kryzysu dostępności do produktów leczniczych. Może to – jak zauważył - doprowadzić do podobnej lub większej skali problemu niż jest dziś obserwowana na rynku wyrobów medycznych takich jak maski lub kombinezony ochronne.

"W tych trudnych dniach potrzeba nam solidarnego i roztropnego działania, a także poczucia wspólnej odpowiedzialności za najsłabszych" – zaznaczył. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3