Sambor miastem partnerskim Sosnowca. W 1390 roku to ukraińskie miasto zostało założone przez wojewodę krakowskiego

Sambor w Sosnowcu

Redakcja

9 maja 2024

Sosnowiec od wielu lat współpracuje z ukraińskim miastem Sambor. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie przedstawiciele obu miast wymieniali doświadczenia i realizowali wspólne projekty. Napaść Rosji na naszego sąsiada zza wschodniej granicy tylko umocniła więź. 8 maja 2024 r. relacja pomiędzy została sformalizowana. Obie strony podpisały umowę partnerską, która zacieśnia dotychczasową współpracę.

Uroczystość odbyła się w sosnowieckim Muzeum. Stronę ukraińską reprezentował Yurii Hamar, burmistrz Sambora, a Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta. 

Jest mi niezmiernie miło gościć w naszym mieście delegację miasta Sambor. Nasze miasta od kilku lat współpracują na wielu płaszczyznach. Dziś formalizujemy dotychczasowe relacje. 8 maja to dla nas Polaków dzień, w którym świętujemy zakończenie II wojny światowej. W naszych miejskich uroczystościach wzięli udział nasi przyjaciele z Sambora. Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli razem świętować zakończenie działań wojennych w Ukrainie. Od początku agresji Rosji na Ukrainę Sosnowiec pomaga sąsiadom zza wschodniej granicy. W naszym mieście schronienie znalazło wiele osób z terenów objętych działaniami wojennymi. Mam nadzieję, że ta współpraca, która trwa w najbliższym czasie będzie prowadzona w spokojniejszych czasach i na wielu płaszczyznach – mówił podczas uroczystego podpisania porozumienia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sambor to miasto położone 75 km na zachód od Lwowa. Zamieszkuje je ponad 30 tys. mieszkańców. Przed napaścią rosyjską miasto często odwiedzali polscy turyści udający się w ukraińskie Karpaty oraz Przedgórze Karpackie. Zostało założone w 1390 roku przez wojewodę krakowskiego. W trakcie rozbiorów należało do zaboru austriackiego. Po I wojnie światowej wróciło do terytorium II RP. We wrześniu 1939 miasto zajęły wojska niemieckie, później przeszło pod okupację sowiecką.

Dziś w Samborze działa oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Dom Polski oraz Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II.

Jednym z pierwszych projektów zrealizowanych w ramach współpracy Sambora i Sosnowca był projekt „Jak POL-UKrować nasze relacje? Polsko-ukraiński przewodnik ksenofoba realizowany w 2017 roku. Wówczas miała miejsce wymiana młodzieży – Sambor odwiedzili uczniowie VI LO. im. Janusza Korczaka.

- Sambor i Sosnowiec stały się sobie bardzo bliskie. Pomiędzy mieszkańcami obu miast narodziły się przyjaźnie, które trwają do dziś. Cieszę się, że możemy być dziś tutaj i podpisać umowę partnerską, która wzmacnia to, co do tej pory udało nam się razem zrobić. Żyjemy w niepewnych czasach, ale mając oparcie w takim sąsiedzie i takich partnerach jak miasto Sosnowiec możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Biorąc udział w obchodach zakończenia II wojny w Sosnowcu prezydent Arkadiusz Chęciński podkreślał, że nie byłoby zakończenie tamtej wojny gdyby nie pomoc innych narodów. My dziś też liczymy na pomoc innych narodów, taką pomoc jaką okazuje nam Polska, okazuje nam Wasze miasto, czyli nasz partner – miasto Sosnowiec – podkreślał burmistrz Sambora, Yurii Hamar.

Uchwała Rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy Sosnowcem a Samborem została podjęta 23 lutego 2023 roku, a więc w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Analogiczna uchwała została podjęta przez Radę Miejską w Samborze.

Po wybuchu wojny Sosnowiec zorganizował m.in.: wysyłkę darów do Sambora i Dergacze, drugiego miasta partnerskiego Sosnowca w Ukrainie. W kwietniu 2023 roku przekazano agregaty prądotwórcze oraz powerbanki. Do Sambora przekazano także dary, które zostały zebrane przez mieszkańców francuskiego miasta partnerskiego Sosnowca, Les Mureaux – 32 palety z artykułami higienicznymi dla dzieci i młodzieży oraz artykułami szkolnymi.

powiązane artykuły:

Dni orchidei sosnowiec
Lokalne 8 maja 2024

Po wybudowaniu nowego Egzotarium, powracają także kultowe dla sosnowiczan Dni Orchidei i

Nowe hale sportowe w sosnowcu
Lokalne 25 kwietnia 2024

Sosnowiec jest jednym z pierwszych miast, które rozpoczyna budowę przyszkolnych hal sport

Budowa ronda w sosnowcu
Lokalne 16 kwietnia 2024

18 kwietnia, po porannym szczycie, zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu al. Blach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3