Dni Orchidei wracają do sosnowieckiego Egzotarium

Dni orchidei sosnowiec

Redakcja

8 maja 2024

Po wybudowaniu nowego Egzotarium, powracają także kultowe dla sosnowiczan Dni Orchidei i Roślin Egzotycznych. XXI edycja startuje już w piątek i potrwa do niedzieli.

Dni Orchidei i Roślin Egzotycznych w starej siedzibie Egzotarium odbyły się po raz ostatni w kwietniu 2019 roku. Storczyki zgodnie z obietnicami, po budowie nowego Egzotarium, powracają pod ten sam adres, ale w zupełnie nowe mury.

- Po 5 latach przerwy, będzie to niezapomniana podróż w krainę pięknych i egzotycznych kwiatów. Odwiedzający muszą przygotować się na odkrycie różnorodności storczyków z całego świata - mówi Marlena Siwiec, dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium.

Dni Orchidei potrwają trzy dni (10-12 maja w godzinach 9-19), a Egzotarium będzie podzielone na trzy strefy. 

- Sama wystawa będzie odbywała się w strefie roślinnej, gdzie będzie można podziwiać gatunki z różnych części świata - wyjaśnia Sebastian Kulawiak, pracownik CEE Egzotarium. 

Aby wejść do środka, konieczny jest zakup biletu na zwiedzanie ekspozycji.

W drugiej strefie (w sali dydaktycznej) będą odbywać się prelekcje, które przeniosą gości w fascynujący świat tych wyjątkowych roślin. 

- Będzie to 5 prelekcji, które nieco wyjaśnią technikalia dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z uprawą czy hodowlą storczyków. Sporo miejsca poświęcimy także samym roślinom - dodaje Sebastian Kulawiak.

Wstęp na prelekcje możliwy jest za okazaniem biletu wstępu na ścieżkę zwiedzania. Prelekcje będą dotyczyły hodowli i uprawy storczyków, ich historii, uprawy roślin tropikalnych, a także ich rozmnażania.

Na miejscu nie zabraknie wystawców. W strefie bezpłatnej będzie można zakupić storczyki i rośliny tropikalne. Hodowcy zaopatrzą się w materiały konieczne do dbania o rośliny, a podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych z ul. Franciszkańskiej zaprezentują osłony dla storczyków, które także będzie można zakupić. Wśród gości będzie także Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z ulicy Grota Roweckiego z projektami strojów własnego autorstwa.

- Dni Orchidei to doskonała okazja aby zakupić rośliny, ale też spotkać innych pasjonatów, wziąć udział w prelekcjach i porozmawiać ze specjalistami - dodaje Marlena Siwiec.

powiązane artykuły:

IMG 20231010 125741
Lokalne 2 grudnia 2023

Nowe Egzotarium w Sosnowcu oficjalnie otwarte! Od dzisiaj przyjmuje zwiedzających. Zmieniło się n

IMG 20231010 125741
Lokalne 22 listopada 2023

Już 2 grudnia wielkie otwarcie sosnowieckiego Egzotarium! Obiekt przeszedł kompleksową modernizac

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3