Są problemy z głosowaniem korespondencyjnym za granicą!

Wybory wielowies

Redakcja

23 czerwca 2020

Są problemy z głosowaniem korespondencyjnym za granicą, m.in. w Holandii i Wlk. Brytanii wiele osób nie otrzymało pakietów wyborczych - mówił we wtorek kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. W związku z tym wezwał rząd do wyjaśnienia ws procedury głosowania korespondencyjnego poza granicami kraju.

Rząd chciał przeprowadzić najpierw pełne wybory korespondencyjne, a teraz nie potrafi ich przeprowadzić nawet dla Polaków za granicą - powiedział Bosak we wtorek w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Przez lata to było ćwiczone, to nie jest tak, że robimy to pierwszy raz - dodał.

Bosak wskazywał problemy z oddaniem głosu w wyborach prezydenckich przez Polaków, mieszkających m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, czy w Kanadzie.

Pracownicy konsulatów zderzają się z problemami głosowania korespondencyjnego. Niestety ze względu na słaby proces planowania, brak przygotowania personelu i późnego otrzymania pakietów do głosowania, (...) pakiety wyborcze nie dotarły do bardzo wielu osób. Spływają do nas sygnały, że Polacy nie będą mieli możliwości zagłosować - mówił kandydat Konfederacji.

Dodał, że "w Holandii wiele osób nie otrzymało pakietów wyborczych", a "w Wielkiej Brytanii setki osób" nie otrzymały tych pakietów i "nie wiadomo, jak to będzie rozwiązane". Według Bosaka, "urzędnicy polskich ambasad rozkładają ręce". "Niektórzy próbują dostarczać pakiety na własną rękę, niestety ambasady odmawiają przyjmowania pakietów od osób samodzielnie dostarczających" - powiedział.

Bosak wezwał rząd "do działania, do wyjaśnienia nieprawidłowości związanych z głosowaniem korespondencyjnym za granicą". "Do wyjaśnienia, w jaki sposób Polacy mają zagłosować" - dodał.

Wezwał do sympatyków Konfederacji do kontaktowania się z jego sztabem wyborczym i przekazywania informacji. Zapowiedział, że "Konfederacja będzie nagłaśniać takie sprawy i wywierać presję na prawidłową organizację procesu wyborczego".

"Nie jest to sprawa bez znaczenia dla Konfederacji, ponieważ wśród Polaków na emigracji generalnie poparcie dla naszych sił jest dużo większe niż w kraju" - powiedział Bosak. Jak podkreślił, "nie ma zgody na to żeby pominąć wyborców Konfederacji za granicą i pozbawienie praw obywatelskich wyborców innych opcji".

Źródło: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3