W systemie opieki zdrowotnej wielu chorych porusza się jak... w labiryncie! Znalezienie właściwego wyjścia graniczy z cudem - alarmuje Rzecznik Praw Pacjenta. Część osób nie wie, jakie są zadania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, inni natomiast po świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - udają się do szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Tak pojawił się pomysł, aby wprowadzić do programu nauczania nowy przedmiot czyli wiedzę o zdrowiu - na wzór przedmiotu wiedza o społeczeństwie.
Wydaje się, iż wprowadzenie przedmiotu „wiedza o zdrowiu” w podstawie programowej spowoduje zwiększoną przyswajalność wiedzy i umiejętności we wskazanym zakresie. Warto rozważyć wdrożenie niniejszego przedmiotu przynajmniej na dwóch etapach nauki, tj. edukacji wczesnoszkolnej oraz dla uczniów w starszych klasach. ”
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
Zdaniem RPP, zagadnienia dotyczące m.in. zdrowego trybu życia, organizacji systemu ochrony zdrowia, profilaktyki, pomocy osobom chorym przewlekle, zasad udzielania pierwszej pomocy, wiedzy o szczepieniach i prawach pacjenta powinny być częścią programu szkolnego tak, aby młodzi ludzie potrafili lepiej odnaleźć się w medycznej rzeczywistości oraz by nie popełniali błędów, które dziś, niestety, są na porządku dziennym.