Rząd luzuje obostrzenia! Dzieci wracają do szkół! Otwarte restauracje i siłownie. Poznaj plan

Morawieckikonfa

Redakcja

28 kwietnia 2021

W środę odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Szef resortu oraz premier poinformowali o zluzowaniu kolejnych obostrzeń. Tym razem otwieranie gospodarki odbędzie się w skali ogólnopolskiej! Poznaj plan otwierania gospodarki w maju!

Dzisiaj mamy ponad 8 tys. (nowych zakażeń), czyli widzimy tę tendencję spadkową, to jest prawie 40 proc. niż tydzień temu. Widzimy, że tych nowych zakażeń codziennie ubywa i to jest dobra wiadomość, którą możemy przekazać Polakom - powiedział w Polskim Radiu Waldemar Kraska.

Również rano minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że po majówce dzieci klas I-III wracają do szkół. Od wtorku 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Mamy jedynie taką wątpliwość, którą już za chwilę będziemy rozstrzygali, czy będzie to w całym kraju, czy kilka regionów będzie miało to nauczanie hybrydowe - powiedział Niedzielski w RMF FM. W ubiegłym tygodniu MZ poinformowało o powrocie tych klas do nauki hybrydowej w 11 województwach.

67,75 proc. łóżek covidowych i 81,43 proc. respiratorów jest zajętych w woj. śląskim. Współczynnik zakażeń na 100 tys. osób w naszym regionie wynosi 30. 

Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje dotyczące odmrażania gospodarki (...) Ostatnie dni pokazały jednak, że idziemy w kierunku lepszym. Ta trzecia fala prawdopodobnie przełamała - powiedział premier. Do długo oczekiwanego odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą - dodał Morawiecki. Zapowiedział też, że plan luzowania obostrzeń będzie związany z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Malejąca liczba zakażeń równoznaczna będzie z coraz odważniejszym otwieraniem gospodarki.

Premier zaprezentował wstępny plan odchodzenia od obostrzeń w maju: 

Już od 1 maja rząd umożliwia część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także na obiektach zamkniętych czy na basenach.

Po majówce w reżimie sanitarnym mogą działać galerie handlowe, sklepy budowlane oraz meblowe. Od 4 maja otwarte galerie sztuki i muzea

8 maja działalność mogą wznowić hotele, a tydzień później restauracje i kawiarnie w ogródkach na świeżym powietrzu.

Od 15 maja dzieci starszych klas mogą wrócić do szkół w trybie hybrydowych. Również imprezy okolicznościowe będą mogły być organizowane na zewnątrz do 25 osób. Otwarte kina i teatry do 50 proc. miejsc.

Natomiast od 29 maja gastronomia będzie mogła przyjmować klientów w wewnątrz lokali. Tego dnia nastąpi też powrót wszystkich uczniów do szkół. 

Minister zdrowia dodał, że luzowanie obostrzeń przebiegać będzie w całym kraju. Rząd odchodzi od regionalizacji.

Niedzielski zaznaczył, że obowiązywać będą limity w sklepach oraz w miejscach kultury i świątyniach. To 1 os na 15 metrów. Hotele będą funkcjonować w obłożeniu 50 proc., a restauracje czy SPA w hotelach będą zamknięte do końca maja.

od 1 maja sport na świeżym powietrzu w jednym miejscu może uprawiać maksymalnie 50 osób.

50 proc. obłożenia będzie obowiązywać też w gastronomii. Minister zaznaczył, że maseczki będą nadal obowiązywać wewnątrz w obiektów. Rząd zezwala od 15 maja na organizację wesel oraz komunii do 25 osób. Co więcej, od 15 maja na stadionach i innych obiektach sportowych na otwartej przestrzeni może pojawić się 25 proc. kibiców. 

Także od 15 maja zniesienie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Od 29 maja imprezy okolicznościowe do 50 osób. Siłownie, solaria i kluby fitness - 1 os na 15 m2. Gastronomia w wewnątrz - 50 proc. miejsc. 

Wszystkie instytucje kultury również do 50 proc. miejsc.

Dzisiaj odnotowano 8895 nowych zakażeń koronawirusem, 636 osób zmarło.

Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też - jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które bądź są odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne

podsumował minister

E0 D Dj6 O Xs AE48 Ao

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3