Lewica kontra opozycja! Doszło do zdrady?

Czarzastybiedron
Kastelik

Szymon Kastelik

28 kwietnia 2021

We wtorek miało miejsce prawdziwe trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej. Okazało się, że Lewica od kilku dni negocjowała z Prawem i Sprawiedliwością. Reszta opozycji o tym nie wiedziała.

We wtorek rano przedstawiciele Lewicy spotkali się oficjalnie z m.in. premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów był Krajowy Plan Odbudowy, w ramach którego rozdysponowane mają zostać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. 

Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane (...) przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich - powiedział Robert Biedroń po zakończonych rozmowach.

Lider Wiosny i europarlamentarzysta dodał także, że dzięki negocjacjom 300 milionów euro trafi do przedsiębiorstw poszkodowanych przez pandemię. Kolejna propozycja Lewicy, która została zaakceptowana przez rząd to budowa 75 tysięcy mieszkań pod tani wynajem. Biedroń poinformował też, że opozycja będzie miała wgląd do szczegółowego planu wydatkowania tych środków.

Włodzimierz Czarzasty Adrian Zandberg oraz Robert Biedroń zostali skrytykowani przez pozostałe partie opozycyjne. Zostali oskarżeni o m.in. współpracę z obozem rządzącym, którego Lewica regularnie krytykowała. 

My dzisiaj dziwimy się Lewicy, ponieważ nie wiemy, jak będzie wyglądała ustawa o Funduszu Odbudowy - powiedział Dariusz Klimczak z PSL.

Mnie jest żal, że nie udało się zbudować porozumienia wszystkich ugrupowań opozycyjnych, tych parlamentarnych i pozaparlamentarnych - stwierdził Grzegorz Schetyna. Robert Winnicki z Konfederacji w ostrych słowach odniósł się do tej "współpracy" - Kaczyński z Morawieckim dogadali się z komunistami i będą - razem również z Hołownią forsować unijny "fundusz zadłużenia". 

Rozmowa z Robertem Biedroniem:

Swoje negatywne stanowisko wobec Funduszu Odbudowy wyraziła też Solidarna Polska - Możliwość blokowania wypłat przez Unię Europejską jest realnym narzędziem szantażowania Polski. Rodzi ryzyko wymuszenia na Polsce decyzji w kwestiach, w których Polska nie przekazała Unii kompetencji, a są wyłącznie naszymi wewnętrznymi sprawami. Takimi jak reforma sądownictwa, zagadnienia prawa rodzinnego, np. wprowadzenie małżeństw osób homoseksualnych czy adopcja przez nie dzieci, a także działania w obszarze kultury, w tym funkcjonowania mediów - czytamy w stanowisku partii.

 

To dziwne, kiedy liderzy Lewicy zaczęli nagle bezgranicznie ufać Mateuszowi Morawieckiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu (...) Jeżeli jest prawdą to, że Włodzimierz Czarzasty za plecami pozostałych partnerów z opozycji układał się z Dworczykiem, no to smutne, ale przede wszystkim to też świadczy o tym, że ktoś ufa ludziom, którzy do tej pory wielokrotnie skłamali, wielokrotnie oszukali - powiedział Borys Budka w TVN24. - Lewica zdradziła opozycję za ułudę wpływu, zdradziła opozycję i nie tylko opozycję, ale wyborców i w pewnym sensie demokrację w Polsce - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz.

Mafia nie przestanie być mafią, bo Lewica grzecznie wciśnie guzik - skomentował we wtorek Strajk Kobiet.

Anna Maria Żukowska z Lewicy zaznacza, że Platforma Obywatelska mogła również wysłać swoje postulaty i usiąść do rozmów. Koalicja Obywatelska myślała, że można uprawiać PR, a nie politykę, że można ogłosić coś na konferencji prasowej, ale nie złożyć tego formalnie rządowi. Nagle okazało się, że Lewica, jako jedyny klub złożyła te uwagi, w związku z czym miała co negocjować - zaznaczyła Żukowska.

własne/PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3