Rząd dofinansuje przebudowę stadionu Rakowa Częstochowa. Morawiecki: Gratuluję klubowi mistrzostwa

Morawieckirakow
Kastelik

Szymon Kastelik

11 maja 2023

Mateusz Morawiecki wizytował stadion Rakowa Częstochowa. Zapowiedział, że rząd dofinansuje przebudowę stadionu mistrza Polski, aby mógł spełniać europejskie standardy. Mowa o około 40 mln złotych dofinansowania.

11 maja Mateusz Morawiecki przyjechał do Częstochowy, gdzie na stadionie Rakowa spotkał się m.in. z właścicielem mistrza Polski, Michałem Świerczewskim.

- Nasz rząd zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że sport jest nie tylko inspiracją, ale jest sposobem na życie dla wielu ludzi. Sport potrafi wyciągać dzieci sprzed komputerów, szklanych ekranów. To jest pasja, rozrywka, determinacja, sztuka walki do samego końca. Dlatego rozumiejąc wagę sportu, staramy się inwestować w sport. A przede wszystkim w piłkę nożną, bo to najbardziej popularny sport na świecie. Sport jest naszą dumą, dumą Częstochowy - powiedział szef rządu. 

Morawiecki pogratulował piłkarzom, trenerom i właścicielowi Rakowa Częstochowa historycznego mistrzostwa Polski. - Dla niektórych historia, do której będą wracać przez dziesięciolecia. Coś wspaniałego - skomentował sukces Rakowa. Premier zapowiedział, że rząd dofinansuje przebudowę stadionu Rakowa, żeby mógł spełniać europejskie kryteria. 

- Aby ten sukces mógł rosnąć, mógł coraz bardziej cieszyć wszystkich kibiców Rakowa, postanowiliśmy zainwestować środki państwowe i wesprzeć ten sukces. Rozmowy zaczęliśmy już kilka miesięcy temu. Wesprzemy przebudowę stadionu do poziomu, aby mógł służyć klubowi w rozgrywkach także w ligach europejskich - zapowiedział Morawiecki.

Koszt przebudowy stadionu ma wynieść 60-70 mln złotych. Rząd może przeznaczyć na ten cel około 40 mln złotych. 

- Dziękuję bardzo za dzisiejszą deklaracją. Będziemy starać się robić dużo, aby doprowadzić ten klub do kolejnych sukcesów -
powiedział Michał Świerczewski, właściciel Rakowa, który dodał, że przy jak najszybszym rozpoczęciu prac, ich finalizacja jego możliwa w 2024 roku. 

- Chcielibyśmy przebudować dwie trybuny. Chcielibyśmy dobudować jedno boisko treningowe. Zmienić układ drogowy wokół stadionu. Doposażyć stadion, żeby móc przyjmować gości - dodał przewodniczący rady nadzorczej klubu, Wojciech Cygan.

Stadion Rakowa po przebudowie miałby pomieścić około 15 tysięcy kibiców. 

Nowy stadion dla Chorzowa i Częstochowy

To druga deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego w ostatnich tygodniach dotycząca dofinansowania budowy/przebudowy stadionu piłkarskiego w województwie śląskim. Wcześniej szef rządu zapowiedział, że budowa nowego stadionu Ruchu Chorzów może zostać sfinansowana przez budżet państwa w 50 procentach. To co najmniej 100 mln złotych.

O przebudowie stadionu w Częstochowie głośno zrobiło się po zdobyciu w ubiegły weekend przez Raków pierwszego w historii mistrzostwa Polski. W trakcie fety z kibicami jeden z czołowym piłkarzy Rakowa Vladislavs Gutkovskis razem z kibicami "śpiewał" przyśpiewkę krytykującą prezydenta Częstochowy, a która dotyczy właśnie budowy nowego obiektu. Piłkarz przeprosił i obiecał zakup biletów na mecz dla uczniów jednej z częstochowskich szkół.


fot. screen Kancelaria Premiera

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3