Rybnik z certyfikatem „Samorząd Promujący Zdrowie”

Stethoscope 3075838 1920

Redakcja

3 czerwca 2020

W konkursie oceniane były m.in. osiągnięcia samorządów w zakresie wspierania ekologii, zdrowego stylu życia, sportu i turystyki w latach 2016-2019. Brana pod uwagę była też realizacja konkretnych programów, mających na celu promocję zdrowia, profilaktykę zdrowotną lub popularyzację zdrowego stylu życia, a także inwestycje, przyczyniające się w skali lokalnej do rozwoju aktywności fizycznej mieszkańców lub ochrony środowiska.

Rybnik doceniony został za działania związane z realizacją infrastruktury rowerowej – w tym budowę Bulwarów nad Nacyną, centra przesiadkowe, leśne trasy wokół Pniowca, drogi rowerowe wzdłuż ważniejszych ulic oraz pumptrack i miasteczko ruchu rowerowego.

Dostrzeżono budowanie w Rybniku mody na sport, a poprzez to promocję zdrowego stylu życia, odbywającą się głównie poprzez cykliczne wydarzenia takie jak choćby Rowerowy Maj, Akademie Sportowe, Biegowe Grand Prix, Dzieciniadę, czy liczne imprezy biegowe, rowerowe i nie tylko, organizowane przez rybnicki MOSIR.

Nie bez znaczenia dla uzyskanego wyróżnienia były też miejskie inwestycje, przyczyniające się do rozwoju aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia rybniczan, takie jak budowa tężni solankowej, uruchomienia kąpielisk na Pniowcu i w Rybniku-Kamieniu, toru rolkarskiego modernizacja boiska bejsbolowego.

W konkursie „Samorząd Promujący Zdrowie” nagradzamy oraz wskazujemy opinii publicznej gminy, powiaty i samorządowe województwa, w których podejmowane są efektywne, nowoczesne i skuteczne działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia i promocji aktywności fizycznej. W bardzo wielu polskich samorządach realizowane są inicjatywy, projekty i inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju systemu ochrony zdrowia i umożliwiają mieszkańcom dostęp do nowoczesnych świadczeń. Samorządy często realizują również godne pochwały inicjatywy proekologiczne – przekonują organizatorzy Konkursu. 

Konkurs „Samorząd Promujący Zdrowie” jest częścią Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”, który QualityInstitute realizuje od 2015 roku. W Programie tym wyróżniane są najlepsze polskie szpitale, praktyki lekarskie, przychodnie i menedżerowie ochrony zdrowia. Wyróżnienie odebrał dotychczas m.in. prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Od roku 2019 w Programie obowiązuje nowa Kategoria Konkursowa „Samorząd Promujący Zdrowie” – dla najlepszych polskich samorządów wspierających ochronę zdrowia swoich mieszkańców.

 

Źródło: informacja prasowa

Rybnik z certyfikatem Jakosci zdrowia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3