Ruszyło głosowanie w rudzkim budżecie obywatelskim. Wyniki zostaną ogłoszone 22 września

Rudzki budżet obywatelski

Redakcja

4 września 2023

Dzisiaj rozpoczęło się głosowanie na projekty do rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Mieszkańcy po raz pierwszy oddadzą głosy w nowej formule, a czas na decyzję będą mieć do 10 września.

Głosować można przez internet lub w 12 punktach na terenie miasta. O tym, które z 12 projektów dużych i 23 małych zostaną wybrane do realizacji, dowiemy się 22 września.

- Zmiana sposobu głosowania na pozwalający wskazać większą liczbę projektów daje głosującym większy wpływ na to, co zostanie wykonane i sprawia, że wyniki będą lepiej odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności – podkreśla prezydent Michał Pierończyk. – Gorąco zachęcam do udziału w głosowaniu, im będzie nas więcej, tym większą wagę będzie mieć wynik – dodaje.

Nowy sposób głosowania daje możliwość wskazania 4 zadań dużych i 4 zadań małych, przy czym jest to maksymalna liczba projektów, na które można oddać głosy, co oznacza, że nie ma konieczności wyboru wszystkich 8 zadań. Wybranym projektom mieszkańcy przydzielą punkty – kolejno od 4 dla najwyżej ocenianego do 1 dla najniżej ocenianego.

Głosowanie jest imienne, a uprawnieni do udziału w nim są mieszkańcy Rudy Śląskiej. Zagłosować można bez wychodzenia z domu na internetowej platformie rudzkiego budżetu obywatelskiego. Należy podać imię i nazwisko, adres, trzy ostatnie cyfry numeru PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który głosujący otrzyma SMS-a z kodem umożliwiającym oddanie głosu na platformie.

Dla osób, które wolą głosować w tradycyjny sposób, uruchomione zostaną punkty głosowania w Urzędzie Miasta oraz 11 lokalizacjach Miejskiej Biblioteki Publicznej (Stacja Biblioteka, Biblioteka Ficinus, Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, Centrum Inicjatyw Społecznych Stara Bykowina, filie nr 6, 8, 13, 15, 16, 18 i 21). Adresy punktów oraz ich dni i godziny pracy zamieszczone są na stronie rudaslaska.budzet-obywatelski.org. Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny, po uprzednim okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i dokonaniu wpisu na liście głosujących, również z podaniem trzech ostatnich cyfr numeru PESEL.

Głosy można oddawać od 4 do 10 września. Do realizacji zostaną wybrane zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy. Wyniki zostaną ogłoszone 22 września.

Do etapu głosowania zakwalifikowanych zostało 12 projektów dużych (11 inwestycyjnych, „twardych” i 1 „miękki”) oraz 23 projekty małe (20 „twardych” i 3 „miękkie”).


powiązane artykuły:

Wolnosci zmiany
Lokalne 4 września 2023

W poniedziałek 4 września od godz. 10:00 nastąpią zmiany w organizacji ruchu na ul. Wolności w Ru

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3