Ruszyła budowa drogi rowerowej łączącej Nikiszowiec z Giszowcem

Rozpoczela sie budowa drogi rowerowej laczacej Nikiszowiec i Giszowiec

Redakcja

7 marca 2022

Ruszyła budowa drogi rowerowej łączącej Nikiszowiec z Giszowcem. Inwestycja będzie kosztowała około 4,5 mln złotych. Jednocześnie trwają prace związane z budową drogi rowerowej prowadzącej z ulicy Pułaskiego do ulicy Gospodarczej, przez Dolinę Trzech Stawów.

Prognozy wskazują, że liczba rowerów na ulicach będzie stale rosnąć. Szczególnie w realiach pandemii rower stał się chętnie wybieranym środkiem transportu indywidualnego, często  stając się alternatywą dla komunikacji miejskiej.

W trosce o zdrowie mieszkańców, chcąc podnosić ich standard życia oraz w związku z chęcią poprawy stanu środowiska, stawiamy na transport ekologiczny. Rozbudowa infrastruktury rowerowej jest jednym z elementów tej polityki, która wpisuje się w standardy europejskie. W latach 2015-2021 wybudowano ponad 36 km nowych dróg rowerowych za blisko 29 mln zł”

mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Droga rowerowa łącząca Nikiszowiec z Giszowcem ma także dodatkowe walory – otworzy nowe możliwości dla chcących zwiedzać miasto właśnie przy użyciu tego środka lokomocji”

dodaje prezydent.

Trasa o długości 2,4 km poprowadzi od skrzyżowania ul. Szopienickiej z ul. Mysłowicką w Giszowcu do ul. Bernarda Krawczyka w Nikiszowcu. Za budowę trasy odpowiedzialna jest firma Hydrogop, która prace rozpoczęła 2 marca.  W ramach inwestycji rozbudowane o dodatkowe punkty świetlne zostanie oświetlenie uliczne, powstanie też oznakowanie poziome i pionowe. Prace powinny zakończyć się pod koniec roku.

To kolejny etap rozbudowy podstawowej sieci infrastruktury rowerowej. Pozwoli on na skomunikowanie Giszowca i Nikiszowca z centrum miasta”

mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice.

Na tym prac związanych z infrastrukturą dedykowaną rowerzystom nie koniec. Aktualnie trwają prace związane z budową drogi rowerowej łączącej ulicę Gospodarczą z osiedlem Paderewskiego przez tereny Doliny Trzech Stawów. Przypomnijmy, że trasa ma być wybudowana wzdłuż ulicy Pułaskiego oraz na terenie Doliny Trzech Stawów od skrzyżowania ulicy Pułaskiego z ulicą Graniczną do wiaduktu wzdłuż al. Górnośląskiej. Inwestycja zakłada też wykonanie ciągu pieszo-rowerowego od tego wiaduktu do przejścia w rejonie węzła Murckowskiego w kierunku ulicy Gospodarczej. Koszt inwestycji realizowanej przez firmę Drogopol to ponad 993 tys. zł. Planowany termin oddania inwestycji to lipiec 2022 roku. Długość trasy wyniesie około 1,5 km.

Nowa infrastruktura dla rowerzystów powstaje także w centrum Katowic. W związku z tym nadal pozostaje zamknięte przejście pod Rondem Ziętka od strony Koszutki. Obecnie trwają prace związane z budową i przebudową sieci uzbrojenia.  Długość drogi dla rowerów będzie wynosiła ok. 60 m a szerokość 2 m. Ciąg pieszy będzie z kolei szeroki na 1,5 m. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 3,4 mln zł. Całość ma być gotowa we wrześniu.

 

Droga rowerowa polaczy Nikiszowiec z Giszowcem

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3