Ruszył program in vitro w województwie śląskim

Invitroslaskie

Redakcja

15 marca 2024

Od 14 marca pary marzące o potomstwie mogą zarejestrować się w programie in-vitro sygnowanego przez Województwo Śląskie a realizowanego przez klinikę InviMed w Katowicach. Zarząd Województwa Śląskiego zaplanował łącznie 20 mln zł na ten program. 

Na realizację i promocję programu in vitro do 2026 roku zaplanowano 20 mln złotych, czyli 5 mln złotych na każdy rok, przy czym na 2024 roku przeszły środki zaplanowane na 2023 rok. Po wydłużonym okresie poszukiwań m.in. podmiotu realizującego program wojewódzki, ostatecznie ruszyła wyczekiwana rejestracja.

- Zaangażowaliśmy się w ten projekt i dotrzymujemy słowa przekuwając zapisy uchwały w praktykę. To ratunek i nadzieja dla wielu tysięcy par marzących o potomstwie. Przystępując do programu trzeba oczywiście, jak to w takich sytuacjach jest wymagane, przejść odpowiednią procedurę. Ale i tu służymy pomocą, bo każda z par będzie mogła skorzystać ze wsparcia koordynatora – powiedziała wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała.

- Rodzicielstwo jest marzeniem tysięcy ludzi - dla wielu wciąż niespełnionym: według szacunków, w Polsce niepłodność dotyka około 1,5 miliona par. Często wiąże się to z traumą. Ale jest sposób, by temu zaradzić. Przekuć to w nadzieję i szczęście – stwierdziła radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz.

Program wojewódzki in vitro. Jak się zgłosić?

Pary, które chcą skorzystać z programu dofinansowania zabiegu in vitro, muszą zgłosić się poprzez wypełnienie formularza kontaktowego na stronie internetowej Realizatora, uzupełniając w formularzu swoje dane osobowe oraz wybierając klinikę Katowice. Konsultant z kliniki InviMed w Katowicach skontaktuje się z zainteresowanymi telefonicznie w ciągu 7 dni roboczych, licząc od momentu wysłania formularza, w celu umówienia wizyty kwalifikującej do Programu. Decydować będzie kolejność zgłoszeń złożonych poprzez formularz kontaktowy.

Wsparciem w ramach Programu opracowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego objętych zostanie 1 230 par. Program skierowany jest zarówno dla małżeństw, jak i również związków partnerskich. 

fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3