Ruszył nowy sezon rowerów miejskich w Częstochowie. Sprawdź cennik

Rowery miejskie w czestochowie

Redakcja

3 kwietnia 2024

Od wtorku, 2 kwietnia mieszkańcy Częstochowy mogą już korzystać z rowerów miejskich. Największą zmianą jest to, że w tym sezonie przesiadamy się na rowery IV generacji. Ich wypożyczaniem zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Nextbike.

Jednośladów jest 240, z czego 140 to całkowicie nowe rowery, a 100 zostało zmodernizowanych i dzięki wyposażeniu w nadajniki GPS przerobionych na nowszą generację.

Dotąd w systemie były rowery III generacji, których funkcjonalność była ściśle związana z 26 stacjami dokującymi. Nowa generacja pozwala na większą swobodę. Rowery można teraz wypożyczyć i oddać poza stacją dokującą. To jednak wiąże się z dodatkową opłatą 10 zł. Jeśli jednak wypożyczymy rower spoza stacji i odstawimy go na miejsce, wówczas otrzymamy 5 zł w formie bonusu.

- Jest to ciekawa funkcjonalność systemu, dlatego mam nadzieję, że przypadnie do gustu wszystkim użytkownikom. Liczę, że nowości startującego Częstochowskiego Roweru Miejskiego sprawią, że chętniej skorzystamy z tej ekologicznej formy transportu - mówił podczas otwarcia nowego sezonu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
- W tym roku liczymy, że wzrośnie liczba wypożyczeń i wrócimy do magicznych stu tysięcy rocznie - komentował Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług komunalnych.
- Statystyki potwierdzają, że użytkowników w Częstochowie systematycznie przybywa. Od strony technicznej zmiana wygląda tak, że na tylnym kole pojawiła się elektroniczna blokada, dzięki której zwiększymy bezpieczeństwo i skuteczność działania systemu. Teraz nie wstawia się roweru w słupek, co kończyło wypożyczenie, ale należy zamknąć blokadę z tyłu. Słupki stacji służą jedynie stabilizacji roweru - opowiadał Jakub Giza z Nextbike.

Rowery miejskie w Częstochowie - cennik

Będzie krótszy czas darmowej jazdy. Bez opłat można będzie korzystać z roweru przez 20 minut, a nie pół godziny - jak to było wcześniej. Cennik wygląda tak, że jazda od 21 do 60 minuty to zaledwie 3 zł, od 61 do 2 godzin 7 zł, od 2 do 3 godzin 10 zł i wreszcie czwarta lub każda kolejna godzina - 14 zł.

powiązane artykuły:

Bugajska bis
Lokalne 29 marca 2024

Miasto Częstochowa podpisało umowę na projekt i budowę tzw. Bugajskiej bis, z dofinansowa

Nowa linia autobusowa czestochowa
Lokalne 3 kwietnia 2024

6 kwietnia zostanie uruchomiona w Częstochowie nowa linia komunikacji miejskiej, która bę

Stadionrakow
Lokalne 19 marca 2024

UM Częstochowa podpisał umowę na wykonanie studium wykonalności budowy nowego stadionu piłkarskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3