Rusza metrorower! Na razie w 8 miastach

IMG 20240223 102646

Redakcja

25 lutego 2024

Dzisiaj w pierwszych 8 miastach rusza metrorower. To docelowo największy w Polsce i jeden z największych w Europie systemów roweru miejskiego.

Metrorower zastąpił znane w niektórych miastach miejskie rowery wypożyczane na minuty. I chociaż cieszyły się normalnie sporym zainteresowaniem, zwłaszcza latem, to często rowery psuły się lub nie można było ich wypożyczyć. Też nie zawsze można było takim rowerem rozpocząć jazdę w jednym mieście, a zakończyć w drugim.

Dlatego GZM razem z Nextbike i 31 gminami stworzył metrorower. Pierwszy, tak wielki system roweru miejskiego w Polsce. System docelowo składał się będzie z 7000 rowerów i pozwoli na podróżowanie po 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Oznacza to, że po pełnym uruchomieniu, będziemy mogli wypożyczyć rower np. w Będzinie i dojechać nim aż do Gliwic.

Rusza metrorower

System stopniowo będzie wdrażany w całym GZM. 25 lutego metrorower rusza w 8 miastach: Katowice, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Tychy, Czeladź, Zabrze, Gliwice, Chorzów. W tych miastach już od wielu dni mogliśmy zauważyć żółto-czarne stacje rowerowe i nowe jednoślady do wypożyczenia.

Metrorower – w pełni zintegrowany system, największy i najnowocześniejszy w Polsce, a w nim rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS, przez co lokalizacja i wypożyczanie będą o wiele łatwiejsze. To najnowszy model SmartBike 2.0, lżejszy, bardziej zwinny, dynamiczny i wygodny niż dotychczasowe rowerymówi Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu GZM.

- Montowane przez nas nowe stacje Metroroweru, z charakterystycznym czarno-żółtym totemem, będą stanowić nie tylko miejsca wypożyczeń i zwrotów, ale także punkty, które w wizualny sposób będą wyróżnikiem GZM. Rower miejski w ciągu ostatniej dekady stał się istotnym element transportu miejskiego, który jest wpisany w tkankę miastakomentuje Tomasz Wojtkiewicz, CEO firmy Nextbike, operatora największych w Polsce systemów rowerów miejskich, w tym Metroroweru.

Planowo metrorowerem będzie można poruszać się po wszystkich miastach GZM nie zważając na granice między miastami i gminami, system zastąpi wszystkie znane mieszkańcom systemy rowerów miejskich i zapewni możliwość swobodnych podróży, bez obaw o to czy przypadkiem nie wyjechało się poza granice miasta. Jedyne o czym użytkownik musi pamiętać to to, aby rower zwrócić we właściwym miejscu – na stacji. Dodatkowo nowa technologie umożliwią, że rowery miejskie będzie można wypożyczać i oddawać na stacji bez wpinania ich do stojaka.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3