Ruda Śląska: pół roku budowy trasy N-S na północ

Budowa trasy n s

Redakcja

17 kwietnia 2024

Od 6 miesięcy trwa budowa pierwszego odcinka trasy N-S na północ od węzła z Drogową Trasą Średnicową do ulicy Magazynowej. Inwestycja zrealizowana jest już w niemal 1/4. Praktycznie w całości wykonana została już kanalizacja w ul. Magazynowej, trwa budowa ronda przy tej ulicy oraz przebudowa sieci gazowej i ciepłowniczej. Ponadto w przebiegu budowanego odcinka trasy N-S stawiany jest nowy obiekt inżynieryjny.

- Dosyć łagodna zima sprawiła, że prace przy budowie toczyły się praktycznie bez większych przerw. To dobra wiadomość, ponieważ mieszkańcy północnych dzielnic miasta będą mogli szybciej odczuć korzyści z tej inwestycji - podkreśla prezydent Michał Pierończyk. – Na chwilę obecną zakończenie budowy tego odcinka planowane jest na jesień przyszłego roku - dodaje.

Obecnie w ramach budowy pierwszego odcinka trasy N-S w kierunku północnym od DTŚ do ul. Magazynowej trwa przebudowa sieci gazowej i ciepłowniczej, wykonywane są roboty związane z budową ronda w rejonie ul. Magazynowej, trwa również budowa nowego obiektu inżynieryjnego, który umożliwi dojazd i dojście do pobliskich garaży. Ponadto realizowane są prace związane z budową dwóch zbiorników retencyjnych. Natomiast praktycznie w całości wykonana już została kanalizacja przy ul. Magazynowej, tym samym trwa tam już budowa nowych chodników oraz ścieżki rowerowej.

Zakres inwestycji pierwszego odcinka trasy N-S na północ oprócz wykonania blisko 600 m trasy obejmuje budowę ronda turbinowego przy ul. Magazynowej oraz przebudowę tej ulicy na odcinku ok. 350 m. W ramach inwestycji wybudowane ma zostać 2,5 km kanalizacji, 1 km gazociągu oraz ponad 0,5 km ciepłociągu. Powstaną też nowe chodniki, ścieżka rowerowa oraz oświetlenie. Wybudowane zostaną także dwa zbiorniki retencyjne.

Z budową tego odcinka trasy N-S wiążą się także zmiany w organizacji ruchu.

Obecnie największym utrudnieniem dla kierowców jest niewątpliwie zamknięcie fragmentu ul. Magazynowej na odcinku od ul. Norwida do ul. Kokotek. Objazd poprowadzony został ul. Wolności i taki stan rzeczy pozostanie jeszcze przynajmniej do końca roku – informuje wiceprezydent Jacek Morek.

Koszt robót budowlanych prowadzonych na odcinku od DTŚ do ul. Magazynowej wyniesie ok. 60,5 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki pozyskaniu przez magistrat 57,4 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład (edycja druga).

Projekt trasy N-S od DTŚ do granicy z Bytomiem składa się z czterech odcinków: od węzła DTŚ do ul. Magazynowej, od ul. Magazynowej do ul. Orzegowskiej, od ul. Orzegowskiej do ul. Piastowskiej i od ul. Piastowskiej do ul. Karola Goduli. Jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na budowę drugiego i trzeciego odcinka trasy na północ, na które miasto jesienią 2023 r. otrzymało dofinansowanie w ramach siódmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Chodzi tu o kwotę 250 mln zł.

Miasto zamierza także dokończyć budowę tej trasy w kierunku południowym. Niedawno projekt dotyczący budowy trasy N-S od ul. Bielszowickiej do autostrady A4 przeszedł pozytywną weryfikację i tym samym Ruda Śląska otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych. 

– Pierwotnie miała być to kwota ponad 140 mln zł, jednak dzięki zwiększeniu alokacji przez Urząd Marszałkowski wsparcie będzie zdecydowanie większe i wyniesie ponad 200 mln zł, czyli tyle, ile wskazywaliśmy w złożonym wniosku o dofinansowanie – wylicza prezydent Michał Pierończyk.

powiązane artykuły:

Nowa szkola ruda slaska
Lokalne 15 kwietnia 2024

Złożony został wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie nowego budynku Szkoły

Wyniki wyborow 2024 ruda slaska
Lokalne 8 kwietnia 2024

Ogłoszone zostały oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Rudzie Śląskiej. W drugiej turze wybor

Ruda slaska
Lokalne 26 marca 2024

Znane są już dokładne założenia przebudowy placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej. Powstał

Majowka w gorach najlepsze gorskie lokalizacje i apartamenty gdzie spedzic weekend majowy 2024
Lifestyle 13 kwietnia 2024

Długi weekend w Beskidach to świetna miejscówka na to, by się odprężyć, zaznać dużej dawki ru

Kartony na wymiar konfigurator opakowan kartonowych
Lifestyle 16 kwietnia 2024

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija. Z tego powodu innowacyjne rozwiązania pakowania odg

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3