Ruda Śląska otrzyma z Unii Europejskiej 5 mln zł na mieszkania socjalne. Zamieszkają w nich uchodźcy z Ukrainy

Renovate g98b8adbe2 1920

Redakcja

22 lutego, 2023

Ruda Śląska otrzyma 5 mln zł ze środków Unii Europejskiej na adaptację nieużytkowanych lokali miejskich. Powstaną w nich mieszkania o charakterze socjalnym, które będą przeznaczone do tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy. 

Jak informuje rudzki magistrat, adaptację przejdzie 26 zdegradowanych lokali mieszkalnych oraz 3 lokale użytkowe. Utworzonych zostanie 28 mieszkań o charakterze socjalnym. Kiedy lokale nie będą już potrzebne obywatelom Ukrainy, zostaną wykorzystane jako mieszkania o najmie socjalnym i będą służyć społeczności lokalnej.

- Wszyscy mamy nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej się zakończy, a zanim to nastąpi cały czas będziemy pomagać naszym sąsiadom uciekającym przed wojną – mówi prezydent Michał Pierończyk. – W tym przypadku nie musimy zabezpieczać wkładu własnego, przyznane nam dofinansowanie ma w całości pokryć koszty projektu – podkreśla.

Prace, które trzeba wykonać w zależności od stanu danego lokalu, to m.in. wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, naprawa sufitów i tynków, wymiana i rozbudowa instalacji wodno–kanalizacyjnej, montaż urządzeń sanitarnych, zlewozmywaka czy kuchenki elektrycznej oraz wykonanie robót wykończeniowych. Realizacją inwestycji zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Trwa już procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu zadania, obejmującego 10 mieszkań.

Koszt projektu ma wynieść 5 mln zł.

Środki w tej kwocie pozyskaliśmy z funduszy Unii Europejskiej z puli na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek. – Z kolei w grudniu ubiegłego roku przyznano nam z RPO 232 tys. zł na dodatkowe wyposażenie dla szkół, w których uczą się uczniowie z Ukrainy – przypomina.

Ruda Śląska w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Miasto przygotowało i wyposażyło przy pomocy partnerów 9 punktów zakwaterowania. Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej uruchomiono również 6 tymczasowych lokali mieszkalnych. W drugiej połowie 2022 roku przygotowanych i wyposażonych zostało 5 lokali komunalnych z przeznaczeniem na czasowy pobyt uchodźców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską. Na początku listopada przeznaczono na ten cel kolejne 2 mieszkania, które dostosowane zostały dzięki środkom zewnętrznym. Wydział Zarządzania Kryzysowego koordynuje także zabezpieczenie uchodźców w prywatnych domach i lokalach mieszkańców, którzy wyrazili chęć niesienia w ten sposób pomocy.

Pierwsi uchodźcy pojawili się na terenie Rudy Śląskiej już 26 lutego ubiegłego roku. Dotychczas z pomocy dotyczącej zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia skorzystało ponad 1000 osób. Obecnie w punktach zakwaterowania koordynowanych przez miasto przebywa ponad 80 osób.

powiązane artykuły:

Centrumukrainakato
Lokalne 21 lutego, 2023

Powstała nowa przestrzeń integracji kulturowej polsko-ukraińskiej w stolicy województwa śląskiego

autobus przekazany z Gliwic dla Ukrainy
Lokalne 15 lutego, 2023

Nie kończą się rosyjskie ataki na Ukrainę, ale nie ustają też działania pomocowe Polaków dla mies

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3