Ruda Śląska: jesienią wymiana 650 lamp ulicznych na ledowe

Street lights 384615 1920

Redakcja

24 września 2020

Prawie 650 ledowych opraw oświetleniowych zostanie zamontowanych jesienią br. na ulicach Rudy Śląskiej. Miasto rozstrzygnęło przetarg będący częścią wartego ok. 16 mln zł projektu, dofinansowanego przez Unię Europejską i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM).

Jak poinformował w środę rudzki samorząd, rozstrzygnięty ostatnio przetarg obejmuje 10 lokalizacji. Największa część prac obejmie instalację 319 nowych opraw diodowych na całej długości rudzkiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, która jest jedną z głównych arterii GZM. Nowe lampy zostaną też zainstalowane na najstarszym odcinku trasy N-S, która docelowo w mieście połączy DTŚ z autostradą A4.

Na przelotowej ul. Niedurnego zainstalowanych zostanie 55 opraw - od skrzyżowania z ul. Hallera do ronda w dzielnicy Chebzie (na pozostałym odcinku ulica już posiada oświetlenie LED-owe). Ponadto nowe lampy pojawią się m.in. na ul. Jaśminów, Węglowej, Klary, Katowickiej, Przedszkolnej, Solskiego i Fabrycznej (częściowo z wymianą słupów).

Latem br. w mieście wymieniono prawie 700 starych opraw oświetleniowych i zastąpiono je nowymi, ekologicznymi. Zarówno te prace, jak i jesienne, wchodzą w skład czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego w mieście, zaplanowanego na lata 2020-2021, który ma objąć wymianę 3751 opraw oświetleniowych i 667 słupów oświetleniowych.

Wartość tego projektu to prawie 16 mln zł. Na jego realizację miasto pozyskało ponad 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: ponad 1,6 mln zł w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020.

Unijną dotację ze śląskiego RPO rudzki samorząd otrzymał w jednym z konkursów tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale środków dostępnych w regionalnych programach operacyjnych).  (PAP)

Foto: pixabay.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3