Ruch Autonomii Śląska chce wrócić do Sejmiku

Raś

Redakcja

7 marca 2024

Ruch Autonomii Śląska ogłosił listy kandydatów do Sejmiku województwa śląskiego. RAŚ chce wrócić do samorządu regionalnego po ponad pięciu latach.

Ostatni raz kandydaci RAŚ do Sejmiku dostali się w 2014 roku (4 radnych wojewódzkich). Regionaliści zawiązali wówczas koalicję z rządzącą w województwie PO. Ale 4 lata później żadna ze śląskich organizacji lub ugrupowań nie weszła do Sejmiku. 

Ostatnie 5 lat dla Ruchu Autonomii Śląska były trudne. Kolejne porażki, podziały i rozstania. Ostatecznie jednak RAŚ nadal istnieje i chce mieć realny wpływ na Górny Śląsk. Pod wodzą Jerzego Gorzelika regularnie organizuje Marsz Autonomii Śląska, a w tym roku w wyborach wspiera lub wystawia swoich kandydatów na prezydentów/burmistrzów. 

RAŚ do Sejmiku

Ruch Autonomii Śląska chce jednak wrócić przede wszystkim do Sejmiku. RAŚ wierzy, że uda mu się po 10 latach przekonać do siebie wyborców. 

- To, że tak blisko jesteśmy uznania śląskiego za język regionalny, że realnie możemy myśleć o uznaniu śląskiej mniejszości etnicznej, że jedni RAŚ-em mówią, a inksi RAŚ-ym godajom – mówił Jerzy Gorzelik w Chorzowie podczas prezentacji list kandydatów. - Idymy nazŏd, tam kaj nasz plac – do syjmiku wojewōdztwa ślōnskigo. Poradziyli my sztyrnŏście i dziesiyńć lŏt tymu, szafnymy to zaś - dodał lider RAŚ.

Liderzy list KW Ruch Autonomii Śląska w wyborach do sejmiku województwa śląskiego:

  1. Okręg bielski

Łukasz Giertler, zamieszkały w Bielsku-Białej, lat 27 – przedsiębiorca, przewodnik miejski, z wykształcenia historyk. Od wielu lat działa jako aktywista na rzecz lokalnych społeczności. Pomaga w akcjach na rzecz ratowania zabytków i pielęgnacji terenów zielonych. Organizator wystaw i autor tekstów poświęconych historii Górnego Śląska z naciskiem na rodzinne Bielsko-Białą. Wiceprzewodniczący stowarzyszenia REGIOS.

  1. Okręg katowicki

Marek Nowara, zamieszkały w Katowicach, lat 38, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku kulturoznawstwo (specjalizacja Teoria i Historia Kultury). Zawodowo od czasów studiów związany z sektorem kultury. Pracował zarówno w organizacji pozarządowej, jak i w wojewódzkiej instytucji kultury. Prowadził także własną działalność gospodarczą. Obecnie jest Dyrektorem Domu Kultury w Gostyni.

Od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz regionu. W latach 2011 – 2014 był radnym i przewodniczącym Rady Jednostki Pomocniczej nr 11 Wełnowiec – Józefowiec (Rada Dzielnicy). Był radnym miasta Katowice w kadencji 2014 – 2018 z ramienia RAŚ. Od 2011 roku jest członkiem Ruchu Autonomii Śląska, przewodniczącym katowickiego koła RAŚ, a od 2019 roku Członkiem Zarządu Głównego RAŚ.

  1. Okręg rybnicki

Jan Fiałkowski, zamieszkały w Rybniku, lat 33, doświadczony architekt, aktywista miejski i rowerowy. Pełnił w Rybniku funkcję oficera rowerowego. Efektem jego działań były m.in. liczne budowy dróg rowerowych w mieście oraz przeobrażenia przestrzeni w centrum. Posiada bogate doświadczenie zarówno w sektorze publicznym jak i pozarządowym. Członek władz Ruchu Autonomii Śląska oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

  1. Okręg gliwicki

Marek Marcol, 33 lata, zamieszkały w Gliwicach, z wykształcenia inżynier mechatronik, absolwent Wydziałów Mechanicznego Technologicznego oraz Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Zawodowo automatyk utrzymania ruchu w jednym z największych gliwickich zakładów z branży automotive, od 6 lat na stanowisku kierowniczym. Podchodzi ze śląskiej rodziny o tradycjach górniczych.

  1. Okręg chorzowski

Jerzy Gorzelik, lat 52, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, w latach 2010-2013 członek zarządu województwa śląskiego, w latach 2010-2018 radny wojewódzki.

  1. Okręg częstochowski

Mirosława Murek, zamieszkała w Częstochowie, 61 lat, polonistka, wieloletnia nauczycielka w gminie Mykanów, od niedawna na emeryturze.

  1. Okręg sosnowiecki

Wiktoria Tombarkiewicz-Gorzelik, 32 lata, pochodząca z Łaz w powiecie zawierciańskim, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, historyk sztuki i medioznawczyni, doktorantka nauk o sztuce na Uniwersytecie Jagiellońskim, założycielka Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Regionalistów Śląskich na Uniwersytecie Śląskim.

fot. mat. prasowy

powiązane artykuły:

Konsekwencje zakupu samochodu bez oc
Lifestyle 4 marca 2024

Zakup samochodu to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma aspektami, w tym z ubezpiecze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.5µg/m3 PM2.5: 15.3µg/m3