RPP podniosła stopy procentowe! Wzrosną raty za kredyt

Banknotes g7d79ab2f1 1920

Redakcja

3 listopada 2021

Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 1,25%.

To druga podwyżka w tym roku. Na początku października RPP podniosła stopę referencyjną z 0,1 proc. do 0,5 proc. Była to pierwsza podwyżka od 2012 roku. Teraz stopa referencyjna będzie wynosiła 1,25 proc., a oprócz tego RPP ustaliła również:

  • stopa lombardowa 1,75%;
  • stopa depozytowa 0,75%;
  • stopa redyskontowa weksli 1,30%;
  • stopa dyskontowa weksli 1,35%.

Stopy procentowe to nic innego jak cena pieniądza. Ich podwyższenie lub obniżenie wpływa na poziom odsetek kredytu, które w bankach komercyjnych zaciągają klienci indywidualni oraz firmy. NBP za pośrednictwem Rady Polityki Pieniężnej wpływa na stopy procentowe, żeby kontrolować inflację i deflację. Ich podwyższenie rozbudza wzrost wartości pieniądza. W praktyce oznacza to m.in. wyższe raty za zaciągnięte kredyty w złotówkach. Z drugiej strony banki komercyjne muszą zapłacić nam więcej za pieniądze złożone w depozycie, czyli na lokatach. 

Głównym celem zwiększenia stóp procentowych jest "ściągnięcie" pieniędzy z rynku, żeby zahamować wzrost inflacji. Efekty nie będą jednak widoczne od razu. 

Prezes NBP Adam Glapiński na  środowej konferencji prasowej oznajmił, że NBP przewiduje szczyt inflacji na styczeń 2022 roku i może ona osiągnąć co najmniej 7 procent. Następnie powinna sukcesywnie maleć. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

25 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.2µg/m3