Rozpoczęły się prace związane z metamorfozą parku w Wełnowcu

Zaczęły się prace w parku w Wełnowcu Fot KAW

Redakcja

25 kwietnia 2023

Ruszyły prace przygotowawcze do wielkiej metamorfozy w Parku Wełnowieckim. Trwa rozbiórka starej infrastruktury, a na miejsce zwożone są materiały niezbędne do wykonania dalszych prac. Nadzoruje je inspektor ds. ochrony przyrody. 


Park w Wełnowcu to teren spacerów mieszkańców okolicznych dzielnic – Wełnowca oraz Bogucic. Jednak ze względu na stan parku wiele osób nie czuło się w tym miejscu komfortowo. Po modernizacji teren będzie przede wszystkim uporządkowany – zostaną wyznaczone strefy do różnych rodzajów aktywności. Zamontowane zostanie także nowe oświetlenie, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa. Odnowiona zostanie brama wejściowa, a po śladzie już istniejących ścieżek powstaną nowe. W ramach trwających prac pielęgnacyjnych przeprowadzono cięcia sanitarne polegające na usuwaniu pędów, gałęzi i konarów chorych, martwych lub nadłamanych drzew. Posadzonych zostanie 89 drzew. Wykonawca robót w Parku Wełnowieckim zatrudnił inspektora ds. ochrony przyrody. Jego rola polega na kontrolowaniu przebiegu budowy pod kątem ingerencji w środowisko naturalne na terenie Parku. W trakcie przeprowadzania prac pielęgnacyjnych, które zakończyły się jeszcze w lutym, tj. przed okresem lęgowym ptaków, czuwał on nad ich właściwym przebiegiem.

Po zakończonej modernizacji w parku będzie można uprawiać wiele dyscyplin sportu. W miejscu dawnych boisk do siatkówki i koszykówki powstanie boisko wielofunkcyjne. Dla osób lubiących sporty zimowe zostanie przygotowana górka saneczkowa. Istniejący dawniej plac zabaw obecnie jest w trakcie rozbiórki. W jego miejscu powstanie nowy plac zabaw wraz ze strefą aktywności fizycznej. Na placu zabaw zamontowane zostaną nowe urządzenia, m.in. bujak, domek dla młodszych dzieci ze zjeżdżalnią, huśtawka, karuzele, obrotowa platforma, a także urządzenia muzyczne - dzwony rurowe, dzwonki lira i cymbały, oraz stół do ping-ponga i zestaw do gry w szachy z obrotową szachownicą. Na wybiegu dla psów znajdą się platformy, obręcze do czołgania, płotki do przeskoków, rampa czy równoważnia. Natomiast w strefie rekreacji sportowej użytkownicy będą mogli korzystać z orbitreka, twistera, równoważni, toru przeszkód. Oprócz tego w parku znajdzie się ścieżka dla rolkarzy z utwardzonego asfaltu oraz tor dla rowerzystów typu pumptruck. Tor znajdzie się w obecnie ,,dzikiej” części parku. Nie będzie asfaltowy, ale powstanie na bazie ukształtowania terenu, które tam jest. Na terenie parku pojawi się także wybieg dla psów.

Oprócz części przeznaczonej na sporty w parku będzie także strefa relaksu. Znajdą się tam hamaki, miejsca do wypoczynku oraz do grillowania.

metamorfoza parku w wełnowcu

Park to oczywiście przede wszystkim rośliny. W ramach modernizacji pojawią się tu nowe drzewa, krzewy, pnącza i byliny. Zasadzonych zostanie m.in. 15 dębów szypułkowych, 14 kasztanowców białych, 31 klonów pospolitych. Będzie można także podziwiać różowe kwiaty hortensji ogrodowej, różę parkową czy leszczynę południową o purpurowych liściach. Powstanie również obszar z roślinnością łąkową. Będzie także strefa ekologiczna wymagających mniejszych prac pielęgnacyjnych, która wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.

W parku pojawi się także ogród deszczowy. Znajdą się tam rośliny wodnolubne i przywodne. Ta specjalna strefa edukacyjno-przyrodnicza będzie mogła być miejscem przeprowadzania plenerowych lekcji i zajęć poszerzających wiedzę o rodzimych gatunkach roślin i zwierząt, roli wody i gleby w przyrodzie czy energii odnawialnej. W tym miejscu staną także tablice informacyjne, będą gry edukacyjne poszerzające wiedzę o przyrodzie, a także domki dla owadów. Zwieńczeniem wszystkich elementów będzie punkt widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę parku.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji obejmującej remont parków w Katowicach zmieni się wygląd czterech z nich. Oprócz Wełnowca nowe zielone przestrzenie powstaną na terenie Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Zrewitalizowany zostanie także teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym. Koszt prac w sumie to ponad 40,6 mln zł.

powiązane artykuły:

DSC6660
#EkoSilesia 28 lutego 2020

Konsultacje społeczne w sprawie kompleksowego zagospodarowania Parku Wełnowieckiego i terenów przyle

Park1
Lokalne 16 marca 2020

Pod koniec lutego prezydent Katowic Marcin Krupa wydał zarządzenie dotyczące przeprowadzenia konsult

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.6µg/m3