Rozmowy w PGG zakończone fiaskiem. Będzie strajk?

IMG 20211220 113112
Kastelik

Szymon Kastelik

21 grudnia, 2021

Wtorkowe rozmowy związkowców z zarządem Polskiej Grupy Górniczej zakończyły się fiaskiem. Rafał Jedwabny z WZZ "Sierpień 80" zapowiada dalsze działania. Będzie strajk górników?

W poniedziałek po godzinie 7:00 kilkudziesięciu związkowców z WZZ "Sierpień 80' weszło do budynku siedziby Polskiej Grupy Górniczej przy ul. Powstańców. Tym samym rozpoczęli okupację budynku. To efekt sporu zbiorowego, który Sierpień 80 i cztery inne związki zawodowe wszczęły z zarządem PGG w ubiegłym tygodniu. 

W piśmie podpisanym przez liderów strony społecznej PGG reprezentujących  NSZZ "Solidarności", ZOK Związku Zawodowego Górników w Polsce, MZZ "Kadra' Górników, WZZ "Sierpień 80", Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, czytamy, że związkowcy domagają się:

1. Wypłaty rekompensaty dla pracowników PGG S.A. za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień w związku ze zwiększonych wysiłkiem załóg górniczych PGG S.A., aby dostarczyć do odbiorców dodatkowe ilości wydobywanego węgla w dni wolne od pracy;

2. Zakończenie roku 2021 ze średnim wynagrodzeniem 8200 brutto w Polskiej Grupie Górniczej S.A. 

- CZYTAMY W LIŚCIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH.

 

Ponadto związki zawodowe przy PGG zwróciły się do lidera śląsko-zagłębiowskiej "Solidarności" Dominika Kolorza z prośbą o zwołanie spotkania sygnatariuszy umowy społecznej oraz przewodniczących Zakładowych Organizacji Koordynacyjnych pozostałych spółek węglowych. Powodem jest brak realizacji przez rząd zapisów umowy społecznej. 

Jak informował Tomasz Głogowski, rzecznik PGG - Związkowcy zostali zaproszeni na salę nr 60 i trwają rozmowy z zarządem.

Rozmowy szybko zakończyły się i nie doszło do żadnego porozumienia. Rafał Jedwabny, jeden z liderów Sierpnia 80, ogłosił, że związkowcy zostaną na noc i będą czekać na zaplanowane rozmowy strony społecznej z władzami spółki, które zaplanowano na wtorek rano.

We wtorek przed poranną zmianą prawie na wszystkich kopalniach PGG WZZ "Sierpień 80" przeprowadził masówki informacyjne. Zaprosił wszystkich górników do przybycie do siedziby PGG w Katowicach. Powtórzył pracownikom kopalń żądania przedstawione w sporze zbiorowym. 

Nikt nie wie dlaczego wszystkie terminy kolejnych spotkań zostały storpedowały przez zarząd PGG. Ja wam powiem dlaczego. Bo w ch**u mają was, w ch**u mają to, że codziennie przychodzicie do roboty i je***cie na nich. W ch**u mają inflację i to, że zarabiacie po 3 tys. złotych - powiedział jeden ze związkowców na wtorkowej masówce.

We wtorek o godzinie 10 strona społeczna reprezentowana przez Solidarność, Sierpień 80, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Kadra i Związek Zawodowy Pracowników Dołowych rozpoczęli rozmowy z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Spotkanie zakończyło się stosunkowo szybko. Obie strony nie osiągnęły porozumienia. Podpisano protokół rozbieżności.

Tego mogliśmy spodziewać się, że ministerstwo i zarząd potraktują górników w taki sposób jak potraktują. Zarząd twierdzi, że za soboty i niedziele płacił wystarczająco. To się na pewno nie skończy. Zbieramy sztab. Współpracujemy w ramach pięciu związków - powiedział Rafał Jedwabny z Sierpnia 80.

Uwzględniając powyższe argumenty, w obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej i prawnej, Zarząd Spółki, nie widzi możliwości realizacji żądań organizacji związków zawodowych - czytamy w stanowisku PGG umieszczonym w protokole rozbieżności. 

W siedzibie PGG zostali związkowcy z Sierpnia 80. Strona społeczna zapowiada protesty. Przedstawiciele Solidarności zablokowali wywóz węgla do elektrowni z kopalni Piast w Bieruniu. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 10.4µg/m3