Rower metropolitarny coraz bliżej

Microsoft Teams image 170 1200x675

Redakcja

29 sierpnia 2023

Po trzech latach wybrany został w końcu wykonawca systemu Roweru Metropolitalnego. Umowa, zawarta na 5 lat, obejmować będzie nie tylko uruchomienie, ale również zarządzanie i eksploatację systemu.


Wykonawcą będzie spółka Nextbike GZM. Jak informuje metropolia, już za kilka miesięcy do dyspozycji użytkowników udostępnionych zostanie 7000 rowerów i 924 stacji. Pojawią się one w 31 gminach tworzących GZM. Będą to rowery IV generacji. 

– To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie. Cieszę się, że po trwającym ponad 3 lata postępowaniu, udało nam się je zakończyć. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Rower metropolitarny ma być ważnym elementem systemu zrównoważonej mobilności miejskiej. Ma wesprzeć komunikację publiczną GZM i zachęcić mieszkańców metropolii do poruszania się bez samochodu.

System ma zostać zintegrowany z systemem płatności komunikacji miejskiej. Rowery będzie można wypożyczać przez cały rok. System pozwoli na przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości.

Wdrożeniu roweru metropolitarnego zaplanowano na trzy etapy. W pierwszej fazie udostępnionych zostanie 1260 rowerów w 7 miastach, w których do tej pory działają podobne systemy, a więc w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. I Faza zostanie uruchomiona w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy.

Druga faza zostanie uruchomiona w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, liczba rowerów wzrośnie do niemal 4800. Rowery pojawią się wówczas w kolejnych miastach: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach.

W trzeciej fazie trzeciej liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tysięcy. W ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy rowery pojawią się w pozostałych miastach i gminach, które przystąpiły do projektu: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.1µg/m3 PM2.5: 6.2µg/m3