Rośnie kradzież katalizatorów w województwie śląskim

35 691934

Redakcja

1 lutego, 2022

W ubiegłym roku śląscy policjanci zatrzymali o prawie 500 sprawców kradzieży więcej, niż w roku 2020. Ponad 10% więcej złodziei wpadło też na tzw. gorącym uczynku. Do tego bezsprzecznie przyczynili się mieszkańcy województwa śląskiego, którzy zgłaszali niepokojące sytuacje, a to z kolei miało wpływ na szybkie i skuteczne zatrzymanie sprawców przez Policje. Wśród zatrzymanych znaleźli się też złodzieje katalizatorów

Katalizatory samochodowe, również ze starszych aut, osiągają wysokie ceny z uwagi na występujące w nich rzadkie metale szlachetne. Dlatego przestępcy decydują się często na bardzo zuchwałe kradzieże, nawet pod oknami domów właścicieli lub na ruchliwych parkingach. Dysponując akumulatorowymi elektronarzędziami, wycięcie spod auta katalizatora nie zajmuje im wiele czasu.

Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie samochodu.

"Jeśli nie dysponujemy garażem, czy zamykanym terenem, starajmy się parkować swój wóz w miejscu dobrze oświetlonym w nocy, unikając miejsc odludnych.

Jak zawsze w różnych sytuacjach, interesujmy się podejrzanymi zachowaniami, które zauważamy.

Nie musimy sami reagować - wystarczy, że zadzwonimy na numer alarmowy 112 i zasygnalizujemy nietypową sytuację, aby najbliższy patrol zjawił się w okolicy"-apeluje Policja. 

 

W przypadku kradzieży katalizatorów, z pewnością sygnałem do nabrania podejrzeń będzie osoba leżąca pod autem, spod którego rozlegają się odgłosy cięcia.

Właśnie po jednym z takich zgłoszeń, w ubiegłym tygodniu w Zabrzu, skierowani na ul. Staromiejską mundurowi z patrolu interwencyjnego zauważyli mężczyznę, który na ich widok zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany.

Jak się okazało, był to 21-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego - w przeszłości podejrzany już w podobnej sprawie dotyczącej kradzieży katalizatorów.

Był też notowany za inne przestępstwa przeciwko mieniu. Policjanci znaleźli przy nim akumulatorową piłę, którą próbował wyciąć katalizator w zaparkowanym aucie. Na wniosek śledczych, sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W 2021 roku odnotowaliśmy na terenie województwa śląskiego 1063 zdarzenia, w wyniku których skradzione zostały katalizatory. W 140 przypadkach zatrzymaliśmy sprawców tych przestępstw, m.in. w: Bielsku-Białej, Chorzowie czy Świętochłowicach.

Za takie kradzieże sprawcom grozi kara do 5 lat więzienia, a jeśli włamią się przy tym do garażu lub auta - nawet 10 lat.

 

Źródło: Policja Śląska

35 691932

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.6µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3