Rondo Porozumienia Jastrzębskiego w Jastrzębiu-Zdroju

Gfd5tgf

Redakcja

15 marca, 2022

Uchwałą Rady Miasta zmieniono nazwę ronda łączącego ulice Arki Bożka, Porozumienia Jastrzębskiego, Sybiraków i aleję Józefa Piłsudskiego. Nie będzie to już "Rondo Centralne”, a „Rondo Porozumienia Jastrzębskiego”.

Propozycja zmiany nazwy ronda [...] ma na celu ukształtowanie jednolitego i konsekwentnego układu nazewnictwa ulic i rond na szlaku głównego ciągu komunikacyjnego miasta (aleja Józefa Piłsudskiego - aleja Jana Pawła II - ul. Armii Krajowej)”

czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nowa nazwa ronda w oczywisty sposób ma na celu uhonorowanie pamięci górników, którzy podczas strajków 1980 roku wywalczyli podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego - jedno z najważniejszych porozumień sierpniowych.

To im zawdzięczamy wolne soboty i niedziele, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach czy zaliczenie pylicy do chorób zawodowych.

Rondo Porozumienia Jastrzębskiego wpisuje się w „wolnościową” historię miasta, regionu i kraju. Temu nurtowi odpowiada już rondo im. gen Władysława Sikorskiego i ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3