Rok temu 19-letnia Basia zginęła pod kołami autobusu

Autobusmickiewicza
Kastelik

Szymon Kastelik

31 lipca 2022

Mija rok od tragedii, która wstrząsnęła całą Polską. 19-letnia Basia wracała ze znajomymi z imprezy. Na przystanku przy ul. Mickiewicza czekali na autobus. Nagle wybuchła bójka. Młoda matka chciała uspokoić tłum. Trudno opisać to, co wydarzyło się chwilę później.

31 lipca 2021 roku na ul. Mickiewicza w Katowicach przed godziną 6:00 na wysokości przystanku autobusowego doszło do bójki, w której udział wzięło kilka osób. Do grupy dojechał autobus miejski kierowany przez 31-letniego Łukasza T. Pojazd nagle ruszył. To co wydarzyło się tego dnia w stolicy województwa śląskiego wstrząsnęło całym krajem.

Wiemy co wydarzyło się na ul. Mickiewicza dzięki licznym materiałom wideo, które nagrali świadkowie. Sądzili, że rejestrują zwykłą bijatykę. Nie wiedzieli, iż dokumentują czyjąś śmierć.

Co wydarzyło się tego dnia? Na ulicę wybiegła grupa osób i zaczęła się awantura. Jej uczestnicy byli agresywni. Nagle podjeżdża autobus miejski kierowany przez Łukasza T. trąbi i zatrzymuje się nagle przed tłumem. Wtedy delikatnie kierowany przez niego pojazd uderza w uczestniczkę awantury, ale nic się jej nie dzieje. W tym samym czasie na ulicę wybiega 19-letnia Barbara ze Świętochłowic, matka dwójki dzieci, która próbuje uspokoić tłum. Stoi tuż przed autobusem. Łukasz T. nagle rusza. Przed maską autobusu znajdują się dwie osoby: mężczyzna i Basia. Kobieta została wciągnięta pod koła autobusu. Pojazd pcha mężczyznę, dopóki ten nie uciekł na bok. 

Ciężki pojazd przejechał ponad 100 metrów, kiedy kobieta znajdowała się pod podwoziem. 19-latka zginęła na miejscu. Nie brała udziału w bójce, tylko próbowała uspokoić tłum. Niestety przypłaciła to swoim życiem. Łukasz T. odjechał do zajezdni, gdzie został zatrzymany przez policję. Jak twierdził, nie wiedział, ze kogokolwiek potrącił lub przejechał. 

Pogrzeb Barbary odbył się tydzień po dramatycznych wydarzeniach z Katowic. Została pochowana w swoich Świętochłowicach. W jej ostatnim pożegnaniu uczestniczyła rodzina, dalsi bliscy, lokalna społeczność, a nawet osoby z zewnątrz, które były zszokowane śmiercią młodej matki.

Kierowca autobusu miejskiego, Łukasz T., który podejrzany jest o zabicie 19-letniej Barbary ze Świętochłowic i usiłowanie zabicia innych osób, nadal przebywa w areszcie. Sąd na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach ponownie przedłużył areszt dla kierowcy do 30 września. Prokuratura czeka dalej na opinię od biegłych oraz ekspertyzy. Kilak tygodni temu przeprowadzono również eksperyment na miejscu zbrodni. 

Łukasz. T usłyszał zarzut zabójstwa 19-latki i usiłowania zabójstwa dwóch innych osób. Jak stwierdził, tuż przed zdarzeniem ktoś kopał w drzwi do autobusu i próbował wejść do środka. Nie zauważył kobiety, która stała tuż przed pojazdem. 

Sprawa ma kilka wątków. W styczniu prokuratura postawiła zarzuty mężczyznom, którzy brali udział w bójce tuż przed tragicznym zdarzeniem na ulicy Mickiewicza w Katowicach. We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o zawieszeniu policjantów w sprawie wycieku fotografii zmasakrowanego ciała 19-letniej Barbary do Internetu. Funkcjonariusze mieli wrócić już do służby, ale sprawa w ich sprawie nadal jest prowadzona. 

Wydarzenia z 31 lipca 2021 roku rozgrzały temat bezpieczeństwa w centrum Katowic, zwłaszcza jeżeli chodzi o weekendy. Nie da się ukryć, że stolica województwa śląskiego jest niebezpieczna w piątkowe i sobotnie noce. Poranki ukazują pijane tłumy, które próbują wrócić do swoich domów lub mieszkań. Takich bójek jak ta z 31 lipca 2021 jest mnóstwo i zdarzają się prawie co w weekend. W miniony piątek tuż przed godziną 22:00 byliśmy świadkami bardzo podobnej sytuacji. Grupa młodych mężczyzna zaczęła bić się i gonić w okolicach przystanku tramwajowego "Rynek" w Katowicach. Nagle kilku uczestników awantury zaczęło uciekać, a za nimi pobiegł inny mężczyzna. Wszyscy przebiegli tuż przed nadjeżdżającym tramwajem. Na szczęście tym razem nikomu nic się nie stało.

powiązane artykuły:

Csm autobusmickiewicza d5977e1c49
3 sierpnia 2022

W niedzielę minął rok od tragicznego wypadku, do którego doszło na ulicy Mickiewicza. Sąd przedłużył

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3