Rewitalizacyja Opery Śląskiej w Bytomiu. Na jakim etapie są prace?

IMG 20221007 WA0007

Redakcja

23 października 2022

Trwa remont Opery Śląskiej w Bytomiu. To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w naszym regionie. Kontrakt o wartości ponad 56 mln zł zakłada przeprowadzenie szeregu prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich, dzięki którym perełka architektoniczna województwa śląskiego zostanie dostosowana do aktualnych potrzeb i wymogów.

Generalnym Wykonawcą prowadzonych prac jest firma ALSTAL Grupa Budowlana, która niedawno otworzyła swój oddział w Katowicach. Prace prowadzone są pod ścisłą kontrolą wojewódzkiego konserwatora zabytków. W ramach projektu firma ALSTAL wykona przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu w zakresie budowlanym, instalacyjnym i konserwatorskim.

Inwestycja obejmuje również przebudowę operowej sceny, na której znajdzie się zapadnia, podnoszony orkiestrion, a także obrotowa scena, w której zamontowany zostanie nowoczesny system pozwalający na mechaniczną obsługę dekoracji. Przeprowadzane prace, a także zastosowanie systemu wirtualnej akustyki, w znacznym stopniu poprawi akustykę całego obiektu, dzięki czemu Opera Śląska dołączy do prestiżowego grona najnowocześniejszych obiektów tego typu. Istniejące elementy sceny zostały zabezpieczone i będą odrestaurowane, tak aby w przyszłości udostępnić je odwiedzającym, którzy w ten sposób będą mogli poznać historię tego miejsca.

"Zakończyliśmy już odbudowę i dobudowę budynków w zakresie budowlanym. Aktualnie trwają prace wykończeniowe, takie jak kładzenie płytek, czy montowanie ścianek działowych. Na widowni prowadzone są prace konserwatorskie, natomiast na scenie montowana jest konstrukcja stalowa nowego pomostu technicznego. Jednocześnie wykonujemy instalacje elektryczne i sanitarne oraz montujemy stolarkę okienną. Z kolei na zewnątrz trwają prace związane z termomodernizacją elewacji oraz dachów"– powiedział Łukasz Lasota, Kierownik Projektu z firmy ALSTAL Grupa Budowlana

Przebudowie Opery Śląskiej podlega powierzchnia ponad 6.000 metrów kwadratowych. W ramach projektu zostanie także zagospodarowany teren wokół obiektu. Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Budynek opery znajdujący się przy ulicy Stanisława Moniuszki powstał w 1901 roku w stylu neoklasycystycznym, według projektu berlińskiego architekta Aleksandera Böhma. W 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków, a od 1945 roku znajduje się tam Opera Śląska, która została założona przez Adama Didura.

Hgbbhgfdcvghtf

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3