Renowacja sieci wodociągowej w centrum Katowic. Wykorzystano specjalny rękaw i technologię bezwykopową

Renowacja sieci w centrum Katowic fot KAW

Redakcja

31 października 2022

Trwa renowacja sieci wodociągowej pomiędzy Spodkiem a ul. Olimpijską w Katowicach. Inwestycja mierząca 360 metrów nie wymaga wykonania wykopów na całej długości. Wszystko dzięki wykorzystaniu specjalnego rękawa i technologii bezwykopowej.

Katowickie Wodociągi realizują renowację sieci wodociągowej w centrum Katowic. Obecnie renowacja toczy się na odcinku od budynku KTW przy al. Roździeńskiego do al. Korfantego.
W kolejnym etapie prace będą prowadzone na trasie od Ronda wzdłuż al. Korfantego aż do ul. Olimpijskiej.

Do renowacji stalowej sieci wodociągowej, której średnica wynosi 600 mm, Katowickie Wodociągi wykorzystują metodę bezwykopową, stosując technologię rękawa elastycznego. To specjalna „powłoka” wykonana z wzmocnionego tworzywa sztucznego. Rękaw – wywinięty na lewą stronę i pokryty od wewnątrz klejem – wprowadzany jest do wnętrza rury.

Wywinięty na lewą stronę rękaw, pokryty od wewnątrz klejem, wprowadza się do przewodu. Wewnątrz sieci jest on odwracany, dzięki czemu przykleja się do ścian rury. Utwardzanie kleju wspomagane jest przy użyciu gorącej pary wodnej. To pozwala skrócić proces do zaledwie kilku godzin, a rękaw wzmacnia i uszczelnia rury wodociągowe

tłumaczy Stanisław Krusz, prezes zarządu Katowickich Wodociągów S.A. 

Zanim jednak rozpocznie się wprowadzanie rękawa, konieczne jest wyłączenie z działania danego odcinka, spuszczenie z niego wody oraz oczyszczenie rur z kamienia. Następnie przeprowadza się inspekcję telewizyjną przy użyciu specjalnych kamer i jeśli sieć jest już odpowiednio przygotowana, można przystąpić do pracy z rękawem. Po wyłożeniu nim rury przeprowadza się ponowną inspekcję telewizyjną, bada jego próbki, weryfikuje szczelność. Konieczne są także badania laboratoryjne pobranych tu próbek wody. Jeśli ich wyniki będą potwierdzały wymagane parametry, dany odcinek jest przywracany do eksploatacji.

Bezwykopowe prace na sieci, chociaż nazwa sugeruje inaczej, wymagają zrealizowania wykopów, by pracownicy mogli dostać się do rur. Dzięki temu prace nie łączą się z dużymi uciążliwościami dla mieszkańców. Ograniczona jest również powierzchnia nawierzchni wymagająca odnowienia po zakończonych działaniach na sieci

mówi prezes Krusz.

Renowacja sieci w centrum Katowic 02 fot KAW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3