Remonty dróg w Katowicach: w Nikiszowcu i przy ul. Kościuszki

Kosciuszki katowice

Redakcja

22 maja 2024

W Katowicach ruszają inwestycje drogowe, które obejmą m.in. modernizację ulicy Ficka w zabytkowym Nikiszowcu oraz remonty na odcinkach ulicy Kościuszki.

Gruntowna modernizacja jednej z ulic Nikiszowca

Pierwsza z inwestycji ma dotyczyć Nikiszowca, a konkretnie ulicy Ficka. Czeka ją modernizacja, obejmująca przebudowę nawierzchni jezdni, chodników oraz wjazdów, na odcinku od ul. Giszowieckiej do ul. Garbarskiej. Inwestycja zostanie przeprowadzona zgodnie z warunkami wydanymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dlatego nawierzchnia jezdni zostanie wykonana z kostki kamiennej granitowej, ograniczonej krawężnikami kamiennymi. Z takiej kostki, choć w mniejszym rozmiarze, zrealizowane zostaną także wjazdy. Z kolei do realizacji chodników – podobnie jak na ul. Nałkowskiej czy pl. Wyzwolenia – wykorzystane zostaną płyty granitowe oraz kostka granitowa. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 75 dni kalendarzowych na przeprowadzenie prac.

Dwie inwestycje w ciągu ul. Kościuszki

Kolejny z przetargów dotyczy ul. Kościuszki, a konkretnie odcinku od FAMUR-u do ul. Kolejowej. Prace będą dotyczyć wymiany zniszczonej nawierzchni asfaltobetonowej na dwóch pasach ruchu na jezdni w kierunku centrum miasta z Mikołowa. Przewidywana powierzchnia jezdni, która zyska nową nawierzchnię, to 7 000 m2, a roboty mają być prowadzone z utrzymaniem ruchu i zawężeniem pasów. Ta inwestycja ma potrwać 30 dni kalendarzowych i być prowadzona w okresie wakacyjnym.

Trwa także postępowanie przetargowe na inny odcinek ul. Kościuszki, od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ul. Owsianą. Tam ma zostać wymieniona zniszczona nawierzchnia na dwóch pasach na obu jezdniach. 

- Planowane jest odnowienie nawierzchni na długości około 300 metrów bieżących w kierunku Mikołowa oraz około 200 metrów przed skrzyżowaniem z ulicą Owsianą. Prace będą prowadzone przy zawężonych pasach, ale z utrzymaniem ruchu – wyjaśnia Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. 

Całkowita powierzchnia jezdni do remontu wynosi 6000 m². Planowany termin przetargu to koniec maja bieżącego roku, a czas realizacji prac wynosi 30 dni kalendarzowych.

powiązane artykuły:

Zielone przystanki w katowicach
Lokalne 20 maja 2024

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowę z wykonawcą, który stworzy cztery tzw.

Roboty drogowe na DK 86
Lokalne 9 maja 2024

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach planuje roboty drogowe na odcinku drogi krajowej nr 86

Rozwodykatowice
Lifestyle 17 maja 2024

Wywiadu udzielił Mecenas Marcin Grabowski, znany prawnik, właściciel Kancelarii Prawnej oraz port

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3