Remont czeka Fałatówkę - dom malarza Juliana Fałata w Bystrej

Df5aa falatowka 01

Redakcja

18 czerwca 2020

Remont dachu oraz elewacji Fałatówki, domu malarza Juliana Fałata, który znajduje się w podbielskiej Bystrej, planuje przeprowadzić Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Jego wicedyrektor Wojciech Glądys ma nadzieję na zrealizowanie prac jeszcze w tym roku.

Fałatówka jest częścią bielskiego muzeum. Mieści się w niej ekspozycja o charakterze biograficzno-artystycznym, poświęcona Julianowi Fałatowi.

W budynku trzeba wyremontować przede wszystkim dach; dachówka jest zużyta. Elewacja też nie wygląda dobrze” - powiedział PAP Glądys.

Wicedyrektor dodał, że Muzeum oczekuje na decyzję zarządu województwa śląskiego, który może zapalić zielone światło dla inwestycji. Może ona zapaść w najbliższych dniach. Po jej podjęciu rozpisany zostałby przetarg. „Istnieje szansa, że już w sierpniu mogłyby się rozpocząć prace. Finał nastąpiłby jeszcze w tym roku” – wyjaśnił.

Glądys dodał, że Fałatówka na czas remontu najprawdopodobniej zostałaby zamknięta dla zwiedzających.

Fałatówka mieści się w domu zamieszkiwanym przez artystę. Wojciech Glądys przypomniał, że zimą 2013 r. bielskie Muzeum zakończyło gruntowny remont wnętrz willi w Bystrej.

Czytaj także: Jeśli w Beskidy, to do dobrego hotelu. Miejsce z klimatem i smakiem Hotel Stok

Julian Fałat urodził się w 1853 r. Kształcił się w Krakowie, Zurychu i Monachium. Przebywał w Rzymie i Hiszpanii. Przez kilka lat pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Po powrocie do Krakowa został profesorem i wieloletnim rektorem tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.

Szczególną popularność zyskał jako twórca akwarel. Posługiwał się również techniką olejną i pastelową. Na początku tworzył w konwencji realistycznej, z czasem zbliżył się do impresjonizmu. Malował głównie sceny myśliwskie i zimowe krajobrazy, także widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. Artysta, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 r. Zmarł w 1929 r.

Foto: muzeum.bielsko.pl/pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3