Prawie 150 zgłoszeń wpłynęło na tegoroczny Festiwal Folkloru Górali Polskich on-line – to pierwszy taki wynik w ponad półwiecznej historii konkursu, który organizowany jest corocznie w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Wielkimi krokami zbliża się wspaniałe święto folkloru – 57. TKB „Trwajmy w tradycji”, które potrwa od 25 lipca do 2 sierpnia 2020, głównie w intrenecie, chociaż nie tylko...
Jednak mimo, że zespoły folklorystyczne bardzo tęsknią za występami przed publicznością, nadal nie mogą zatańczyć ani obyrtki, ani hajduka, ani siustanego z powodów wszystkim znanych.
Dlatego w 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich on-line biorą udział wyłącznie: kapele (ponad 20), liczni instrumentaliści i śpiewacy ludowi (w tym „mistrz i uczeń”) oraz grupy śpiewacze (ponad 60). To łącznie ponad 600 uczestników, głównie z województw śląskiego i małopolskiego. Natomiast nie będzie w tym roku zespołów prezentujących w żywieckim amfiteatrze tańce i obrzędy.
Paradoksalnie, to właśnie dzięki nietradycyjnej, internetowej formule konkursu, mogły wziąć w nim udział osoby,które były przekonane, że już to się nie uda. Wśród nich znalazła się na przykład 75-letnia Józefa Sordyl, siostra Zofii Sordyl. Te niezwykle utalentowane bliźniaczki to wielokrotne laureatki Złotych Żywieckich Serc, uhonorowane też Nagrodą im. Oskara Kolberga.Śpiewają od dzieciństwa archaicznym, białym głosem i gwarą góralską. Pieśni uczyły się od swojej mamy.
Podczas koncertu laureatów 2 sierpnia o godz. 18.00, który zostanie wyemitowany na stronach internetowych (tkb.art.pl, Facebooku i YouTube) usłyszymy grę na wielu unikatowych instrumentach ludowych, również pasterskich, takich jak żywieckie i zakopiańskie dudy, trombity, skrzypce, fujarki, okaryny. Będzie to wydarzenie warte uwagi wszystkich, którzy cenią sobie brzmienie autentycznej, dawnej muzyki ludowej.
W tym roku w konkursie biorą też udział m.in. Antoni Gluza ze Szczyrku – tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, góralski muzyk, instrumentalista i wirtuoz gry na tradycyjnych instrumentach pasterskich; Monika Wałach-Kaczmarzyk – niezwykle utalentowana góralska multiinstrumentalista i śpiewaczka z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, liderka Kapeli Góralskiej Jetelinka, założycielka zespołu Czadeczka z Jaworzynki; Krzysztof Trebunia-Tutka – lider zespołu Trebunie-Tutki, multiinstrumentalista, dudziarz po ciupadze, bo jak sam mówi koza to jego dziedzictwo rodzinne (zob. dudziarze.pl), a także architekt i pedagog oraz konferansjer TKB.