
W dniach 4-5 lutego Sosnowiec upamiętni 160. Rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec. Uroczystości odbędą się w Maczkach oraz przed Dworcem Głównym. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec.
Rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec odbędzie się 5 lutego na Placu przed Dworcem Głównym. Najpierw pod tablicą wmurowaną w budynek dworca kolejowego o godz. 15.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości patriotyczne, złożone zostaną kwiaty, nie zabraknie okolicznościowych przemówień. Wydarzenie odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Kompanię honorową pełnić będą żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości zostanie odczytany Apel Pamięci oraz oddana salwa honorowa. Część oficjalną zakończy defilada wojskowa. Uroczystość uświetni Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Grupy Górniczej oraz Sosnowiecka Orkiestra Dęta.
Następnie o godz. 16.00 rozpocznie się rekonstrukcja wydarzeń sprzed lat. Otwarta zostanie także mobilna wystawa historyczna.
Zagłębie Dąbrowskie, w tym oczywiście Sosnowiec celebrują 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Ma swoich bohaterów związanych z tą insurekcją, to: Apolinary Kurowski, Teodor Cieszkowski, Stanisław Nikiforow, Edward Stawecki. Plac przed dworcem kolejowym w Sosnowcu, który będzie centralnym miejscem obchodów, zyskał teraz nową nazwę: Plac Powstańców Styczniowych.
Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku i jeszcze tego samego dnia mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego dowiedzieli się o tej insurekcji od kolejarzy, po przyjeździe opóźnionych pociągów z Warszawy do Sosnowca. W lutym 1863 roku oddział pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego wygrał potyczkę z Rosjanami i na kilkanaście dni przejął władzę w Zagłębiu Dąbrowskim.
fot. UM Sosnowiec