Reklamy Leroy Merlin na meczach reprezentacji w Zabrzu i Chorzowie

IMG 20220329 211719

Redakcja

30 marca 2022

29 marca 2022 to był wyjątkowy dzień dla polskiej piłki i kibiców z województwa śląskiego. Najpierw reprezentacja do lat 21 zagrała w Zabrzu, a kilka godzin później na murawę Stadionu Śląskiego wybiegli seniorzy. W obu przypadkach piłkarzom towarzyszył Leroy Merlin, który nie wycofał się z Rosji po putinowskiej agresji na Ukrainę.

Tydzień temu Robert Lewandowski podczas wtorkowej konferencji na Stadionie Śląskim został zapytany o współpracę kadry z Leroy Merlin. Jak dobrze wiemy, kapitan reprezentacji Polski rozwiązał swoją umowę z marką Huawei, której właściciel również nie wycofał się z Rosji. Ale z drugiej strony występuje w towarzystwie logo Leroy Merlin. 

- Trudno mi powiedzieć, ponieważ nie znam szczegółów kontraktu. To pytanie do osób z PZPN-u - powiedział Lewandowski.

Ciężar odpowiedzi na jego pytanie przejął rzecznik prasowy PZPN, Jakub Kwiatkowski. - Mamy umowę podpisaną z Leroy Merlin Polska, oczywiście działająca w imieniu swojej matki z Francji. Współpracujemy wiele lat. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z centralną firmy. To jest bardzo dumny sponsor reprezentacji - powiedział Kwiatkowski. 

Rzecznik prasowy wymienił również, że "polska" spółka Leroy Merlin zerwała współpracę z dostawcami z Białorusi i Rosji, a dodatkowo przekazała pieniądze na Ukrainę. Problem polega na tym, że reprezentacja Polski zagra nie przy banerze Leroy Merlin Polska, ale przy logo Leroy Merlin, z Francji. Ponadto "firma matka" ma decydujący wpływ na spółkę, która reprezentuje jej markę w Polsce. 

Spółka Leroy Merlin Polska, z którą PZPN podpisał umowę, opublikowała oświadczenie zarządu. Dla niektórych dosyć kompromitujące, ponieważ autorzy nie wymienili ani razu Rosji i Putina jako agresorów:

Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci obrazami zniszczeń dokonanych w miastach ukraińskich i tragedii ludzkich wynikających z tej wojny. Wczoraj do tych scen doszedł obraz zbombardowanego sklepu Leroy Merlin w Kijowie. Zginął w nim ochroniarz centrum handlowego. Wręcz brakuje wystarczająco mocnych słów na wyrażenie potępienia całej tej brutalności stosowanej od 24 lutego w Ukrainie. A jednocześnie mamy ogromne współczucie dla wszystkich ofiar tej wojny.

To mobilizuje nas w Leroy Merlin Polska do jeszcze większego wzmożenia wysiłków na rzecz pomocy naszym kolegom i koleżankom z Ukrainy a także tysiącom uchodźców. Już od początku działań wojennych rozpoczęliśmy akcję sprowadzania do Polski pracowników Leroy Merlin Ukraina i ich rodzin. W naszej warszawskiej centrali koordynujemy tę akcję w stałym codziennym kontakcie pracownikami Leroy Merlin w Ukrainie. W wyniku tych działań do dziś udało się zapewnić bezpieczne schronienie w Polsce dla ponad 300 osób związanych z naszą firmą i ich rodzin.

W pomoc tysiącom uchodźcom z Ukrainy nie związanym z Leroy Merlin zaangażowały się też setki pracowników polskiego oddziału firmy. Przyjmujemy uchodźców do naszych domów, wozimy pomoc rzeczową na granicę, przeznaczyliśmy jako Leroy Merlin Polska poważne środki finansowe na pomoc kierowaną potrzebującym bezpośrednio i poprzez zajmujące się tym profesjonalnie różne organizacje pozarządowe.

Ponadto w Polsce uruchomiliśmy Biuro Leroy Merlin Ukraina, które koordynuje działania ukraińskiego oddziału naszej sieci.

Jako pracownicy Leroy Merlin Polska, od osób pracujących w sklepach po Zarząd, w pełni solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy. Nasze serca – tak jak całego polskiego społeczeństwa – są po stronie pokrzywdzonych przez tę wojnę. Będziemy im pomagać. Będziemy zwiększać nasze zaangażowanie. I będziemy żyć w nadziei, że ta wojna się jak najszybciej skończy.

29 marca reprezentacja Polski do lat 21 zagrała mecz z Węgrami w Zabrzu. Na stadionie wyświetlane było logo Leroy Merlin. Podobna sytuacja miała miejsce podczas spotkania Polski ze Szwecją na Stadionie Śląskim. Oznacza to tyle, że PZPN nie zdecydował się na zerwanie lub zawieszenie współpracy z Leroy Merlin. Ponadto logo firmy pojawiło się na oficjalnych ściankach do wywiadów. 

Tymczasem popularny sklep budowlany dalej działa w Rosji.  Sieć z grupy Mulliez zdecydowała się jedynie na jedną rzecz: nie będzie dalszych inwestycji w Rosji. Ale sklepy pozostaną otwarte. 

Wydaje się, że tłumaczenie PZPN-u "polską spółką córką" nie ma za dużo sensu. Tak działają praktycznie wszystkie światowe marki - w krajach tworzą swoje spółki-córki, żeby bardziej efektywniej zarządzać firmą. Polska spółka nie może podjąć żadnej ważnej decyzji bez zgody centrali z Francji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3