Razem idziemy po więcej dla edukacji

Ksztalcenie zawodowe 2

Redakcja

30 września 2024

Kształcenie zawodowe

Kształcenie praktyczne pełni istotną rolę w przygotowywaniu młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, a czasy kiedy miało ono negatywną opinię, powoli odchodzą w zapomnienie. Dziś bardzo mocno podkreślana jest jego niezwykle ważna rola. Temu też miało służyć „odczarowanie” szkół zawodowych poprzez powołanie w ich miejsce szkół branżowych. Województwo śląskie, mając świadomość ważności tematu, realizuje kolejną edycję projektu „Śląskie. Zawodowcy”, którego celem jest promowanie szkolnictwa zawodowego wśród młodych ludzi wraz z uświadamianiem im, na czym polega jego specyfika.

Przy wyborze szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe istotnym krokiem jest wybór odpowiedniego kierunku (zawodu). Tutaj mogą być pomocni doradcy zawodowi, których zadaniem jest poprowadzenie młodego człowieka w taki sposób, by przy uwzględnieniu jego predyspozycji, umiejętności i zainteresowań podjął właściwą decyzję.

Z kolei w trakcie nauki ważną rolę odgrywają staże uczniowskie, które jednocześnie wpływają bardzo mocno na atrakcyjność szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Staże mają ogromne znaczenie, ponieważ dzięki nim młodzi ludzie mogą:

  • w namacalny sposób przekonać się, na czym będzie polegała wykonywana przez nich praca,

  • zebrać praktyczne doświadczenie w zawodzie,

  • zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie tuż po zakończeniu edukacji,

  • przybliżyć się do realizacji marzeń, zdobywając możliwość zatrudnienia w wymarzonym zawodzie w miejscu, gdzie odbywali staż.

Rynek pracy zmienia się niezwykle dynamicznie. Dlatego tak ważne jest, aby szkoły nadążały za postępującymi trendami, zapewniając wykształcenie oraz umiejętności niezbędne i pożądane na rynku. Możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach, odbycie stażu uczniowskiego w atrakcyjnym miejscu pracy, dającym szerokie możliwości rozwoju, czy nauka w nowocześnie wyposażonych salach praktycznej nauki zawodu – na wszystko to można otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Edukacja włączająca

Edukacja włączająca zwiększa szanse edukacyjne wszystkich osób uczących się poprzez zapewnianie im warunków do rozwijania indywidualnego potencjału. Dzięki takiemu podejściu uczniowie mają szansę na osiągnięcie pełni swoich możliwości, rozwoju osobistego i społecznego. Rozwój takich dziedzin nauki jak psychologia i pedagogika, w tym pedagogika specjalna, sprawił, że dysponujemy coraz większą wiedzą na temat rozwoju ucznia. Dzięki tej wiedzy możliwe jest dopasowanie metod nauczania do potrzeb wszystkich uczniów. Jest to tzw. indywidualizacja procesu kształcenia, która uwzględnia wsparcie każdego ucznia, w tym takich ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji to jeden z celów Unii Europejskiej, który jest realizowany m.in. właśnie poprzez edukację włączającą. Fundusze wspierają również edukację włączającą poprzez dofinasowanie niezbędnej pomocy pedagogicznej i psychologicznej oraz wsparcie uczniów uzdolnionych, szczególnie tych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Ważne: wsparcie w ramach edukacji włączającej nie może być realizowane samodzielnie, ale musi być połączone z innymi działaniami, takimi jak staże uczniowskie czy dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. Taki kompleksowy model zapewnia, że każdy projekt będzie miał realny wpływ na lepsze przygotowanie uczniów do przyszłych wyzwań.

Razem idziemy po więcej z Funduszami Europejskimi dla Śląskiego

Prowadzisz technikum, szkołę branżową I stopnia lub artystyczną prowadzącą kształcenie zawodowe? Dowiedz się, jak złożyć wniosek o dotację i dołącz do tych, którzy idą po więcej!

Nabór z działania 6.3. KSZTAŁCENIE ZAWODOWE to doskonała okazja dla szkół prowadzących kształcenie zawodowe w całym województwie śląskim, aby zapewnić swoim uczniom lepszy start. Sprawdź, czy Twoja szkoła kwalifikuje się do dofinansowania.

Nabór skierowany jest do organów prowadzących szkoły i placówki systemu oświaty na terenie województwa śląskiego, z wyłączeniem szkół specjalnych i szkół dla dorosłych. Każdy projekt musi zakładać wsparcie skierowane bezpośrednio do uczniów, co oznacza, że nie ma możliwości realizacji działań skupiających się wyłącznie na nauczycielach lub infrastrukturze szkolnej.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: funduszeUE.slaskie.pl

Bieżące informacje możesz również znaleźć na portalach społecznościowych:

Facebook: ZOBACZ NA FACEBOOK

Instagram: ZOBACZ NA INSTAGRAMIE


powiązane artykuły:

Fundusze europejskie dla slaskiego 1
Biznes i gospodarka 20 września 2024

Od 20 lat województwo śląskie bezustannie rozwija się dzięki wsparciu z Fundusz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.0µg/m3 PM2.5: 20.5µg/m3