Radni Dąbrowy Górniczej dali zielone światło na 90 mln kredytu dla ZCO

Zco 01

Redakcja

6 czerwca, 2022

Radni z Dąbrowy Górniczej wyrazili zgodę na poręczenie Zagłębiowskiemu Centrum Onkologii 90 mln zł kredytu. Pożyczone pieniądze mają doprowadzić do ugody z firmą Clima, która w 2013 roku rozpoczęła budowę placówki.

W 2013 roku firma Clima rozpoczęła budowę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Ówczesny dyrektor szpitala wszedł potem z wykonawcą w spór finansowy. Doprowadziło to do czterech spraw sądowych, które toczą się do dzisiaj. Clima żąda za budowę i wyposażenie ZCO. 

Dlatego dąbrowscy radni wyrazili zgodę na poręczenie 90 mln zł kredytu dla szpitala. Pieniądze mają zostać przeznaczone na ugodę z firmą Clima. W zamian wszystkie sprawy sądowe przeciwko szpitalowi zostaną umorzone. Jak dodaje miasto, Clima zgodzi się darować prawie 40 milionów złotych odsetek. 

Nie ma jeszcze kredytu i nie ma jeszcze ugody, ale ta decyzja będzie dla nas bardzo ważnym argumentem w negocjacjach, bo daje nam wiarygodność – dziękował radnym za zgodę na poręczenie kredytu prezydent Marcin Bazylak.

Cena za ugodę jest dosyć wysoka. 60 miejskich nieruchomości będzie zabezpieczeniem 58 mln zł odsetek od kredytu. – To przestrzenie publiczne, które w czasie ustanowienia hipotek nie będą mogły być wystawione na sprzedaż – wyjaśniał radnym konsekwencje zabezpieczenia prezydent.

Miasto musiało wyrazić poręczenie za szpital, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Placówce pomóc mają planowane inwestycje. Dąbrowa Górnicza latach 2024-2028 zobowiązało się do przekazania 100 mln zł – po 20 mln zł rocznie – m.in. na nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy i Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. 

– Jako miasto możemy sfinansować potrzebne inwestycje i zakupić dla szpitala najnowocześniejszy sprzęt. Jednak jak wytłumaczyć mieszkańcom, że nie będą mogli z tego skorzystać, bo szpital nie dostanie kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia albo przyznanych środków nie starczy nawet na pokrycie kosztów badania bądź terapii. Póki nie zmieni się system wyceny świadczeń oraz ich kontaktowania ta trudna sytuacja będzie się tylko pogłębiać – podsumowuje prezydent Marcin Bazylak.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.0µg/m3 PM2.5: 10.1µg/m3